domowe biuro
fot. Pexels.com

Planujesz urządzenie gabinetu, osobnego pokoju z przeznaczeniem na domowe biuro? Wybierasz kolory i regały, a oczami wyobraźni widzisz siebie na wygodnym fotelu prowadząc e-event w designerskim wnętrzu? Może nie potrzebujesz tyle przestrzeni lub nie możesz jej wygospodarować i musisz zadowolić się aneksem w salonie? Och, tam też można wprowadzić fajny styl. Jednak bez względu na metraż, jaki masz do dyspozycji nie zapomnij o trzech najważniejszych aspektach. Rzeczy, których nie może zabraknąć oraz jak sprawić, aby dobrze pełniły swoją funkcję. Bez nich w najpiękniejszym wizualnie wnętrzu po pewnym czasie poczujesz dyskomfort, zmęczenie lub nawet pogorszenie zdrowia. 

O tym musisz pamiętać urządzając domowe biuro

Praca w domu najczęściej oznacza wiele godzin spędzonych przy komputerze lub nad dokumentami. Dlatego dobrze przemyśl, jak urządzić kącik do pracy oraz jak zorganizować swój czas, aby skutecznie pracować zdanie.

Pisaliśmy już o tym, jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w funkcjonalnym kąciku do pracy, ale dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na aspekty często lekceważone lub wybierane bez przemyślenia czy przetestowania. Zadbaj o te trzy strefy w swoim domowym biurze i popraw jakość swojej pracy oraz własne samopoczucie. Pozornie oczywiste, ale jednak sprawiające najwięcej problemów rzeczy w miejscu naszej pracy mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Nie przedłużając, sprawdź o czym warto pamiętać urządzając swój home office.

home office
fot. Pexels.com

Dobrej jakości monitor

Jeżeli większość swojej pracy wykonujesz przy komputerze, pomyśl o zakupieniu komputera stacjonarnego zamiast laptopa. Jeżeli jednak potrzebujesz być mobilny od czasu do czasu, nieocenioną inwestycją jest dokupienie osobnego monitora, który możesz połączyć z laptopem. Monitor możesz ustawić na optymalnej wysokości dla swoich oczu, minimalizując długotrwałe nienaturalne dla ciała pochylanie szyi i garbienie się. Służy do tego regulowana podstawa monitora lub podkładki. Solidna i funkcjonalna podkładka pod monitor ma formę półeczki, która ustawiona na biurko dodatkowo może służyć za organizer czy miejsce do przechowywania ładowarek.

W zależności od rodzaju pracy zdecyduj jak duży ekran będzie cię satysfakcjonował oraz w jakiej rozdzielczości. Na przykład rozmiar ekranu typowy dla większości prac biurowych (obsługa poczty, przeglądanie Internetu), wynosi od 24 do 32 cali. Programiści, naukowcy, korektorzy, którzy zajmują się danymi lub pracują na dużych ilościach tekstu, lepiej skorzystają z dużych ekranów od 43 cali. Właściwości i zależnych jest więcej. Dlatego pamiętaj, nie sugeruj się wyłącznie ceną, koniecznie sprawdź parametry i skorzystaj z doradztwa, zanim zainwestujesz w sprzęt nieadekwatny do twoich potrzeb.

praca zdalna
fot. Pexels.com

Domowe biuro musi mieć niezawodne oświetlenie

Drugą istotną kwestią, o którą należy zadbać urządzając domowe biuro jest dobrze dobrane oświetlenie. Do wielogodzinnej pracy przy biurku powinieneś zastosować co najmniej dwa źródła światła. Dobrze, jeśli masz możliwość korzystania z tego naturalnego. Jednak jego ilość jest zależna od pogody czy pory roku, więc koniecznie zadbaj o najlepszy z możliwych substytut.

Światło kierunkowe, czyli lampka biurkowa lub stojąca o świetle punktowym kierowanym na obszar roboczy jest priorytetowa. Pamiętaj, aby wybierając rodzaj oświetlenia szukać światła jak najbardziej neutralnego, czyli zbliżonego do naturalnego, które nie oślepia, nie razi w oczy, tylko rozjaśnia.

Zadbaj też o światło główne, czyli wiszącą lampę w pokoju lub kilka rozproszonych źródeł światła, które rozświetlają przestrzeń dookoła miejsca pracy. To równoważy niezdrowy, nienaturalny kontrast i odciąża nasze oczy.

praca w domu
fot. Pexels.com

Ergonomiczne miejsce do siedzenia

Projektanci mebli prześcigają się w pomysłach na eleganckie, modne, atrakcyjne fotele i krzesła. Starają się jak najlepiej połączyć komfort z designem, niestety czasami możemy liczyć tylko na jedno z tych dwóch zalet. Wybierając fotel do siedzenia zwróć uwagę na coś więcej niż ładny kolor, miękkie siedzisko czy podłokietniki.

Jeżeli chcesz uniknąć problemów z plecami, ważne jest, aby mieć ergonomiczne krzesło biurowe, które wspiera dolną część pleców i sprzyja dobrej postawie. Wybierając optymalne krzesło do pracy w domowym biurze zwracaj uwagę na:

  • regulowaną wysokość siedziska
  • regulowane odchylenie oparcia i siedziska
  • głębokość i szerokość siedziska
  • podłokietniki
  • profilowane oparcie, podtrzymujące część lędźwiową kręgosłupa
  • regulowany zagłówek (z możliwością ściągnięcia)
  • materiał przepuszczający powietrze
  • rodzaj siedziska (sprężynowe, piankowe)

Mamy nadzieję, że teraz zakupy do domowego biura będą prostsze i zawsze trafione, a dzięki temu twoja praca zdalna wydajna i satysfakcjonująca. Miłej pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here