jak wybrać kuchenkę turystyczną?
fot. Unsplash.com

Kuchenki turystyczne są niezbędne podczas każdej dłuższej podróży lub nawet w czasie weekendowego wypadu. Zastanówmy się jednak, na co zwrócić uwagę kupując taki rodzaj kuchenki?

Rodzaje kuchenek turystycznych

Wbrew pozorom, kuchenki turystyczne mogą się znacząco od siebie różnić. Wyróżniamy bowiem palniki turystyczne na gaz, paliwo stałe i paliwo ciekłe.

Podział na rodzaj paliwa jest oczywisty. Dzięki niemu łatwiej nam wybrać kuchenkę odpowiednią do naszych potrzeb.

Najpopularniejsze są w tej chwili kuchenki na gaz. Jednak możemy kupić kuchenkę turystyczną zasilaną benzyną, ropą, naftą, a także spirytusem. Kupimy bez problemu kuchenki, które rozpalamy za pomocą tabletek przypominających rozpałkę – tak zwaną urotropiną. Rzadziej producenci oferują kuchenki turystyczne na drewno lub biomasę. 

Każdy z tych rodzajów kuchenek sprawdzi się idealnie. Jednak poszczególne rodzaje będą bardziej funkcjonalne w różnych warunkach.

Kuchenki gazowe

Są one najpopularniejszymi kuchenkami turystycznymi. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że podłączymy do nich kartusz, czyli pojemnik z propanem-butanem.

Mnogość modeli sprawia, że możemy wybierać między kuchenkami na gaz jednopalnikowymi lub takimi z większą ilością palników. Niektóre modele mieszczą się w dłoni, inne zaś utrzymają stabilne nawet duży garnek. 

Plusem tego typu kuchenek jest dostępność wkładów. Nie mówimy tu jedynie o Polsce. Kartusze dostosowane do kuchenek turystycznych dostaniemy praktycznie na całym świecie. 

Zanim jednak kupimy kartusz, warto sprawdzić jaki pasuje do naszej kuchenki. Możemy bowiem kupić kartusze nakręcane, przebijane, rozporowe.

Kuchenki gazowe nie sprawdzają się jednak w czasie mrozów. 

na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę turystyczną?
fot. Unsplash.com

Kuchenki na benzynę lub paliwo ciekłe

Kuchenki takie mają bardziej skomplikowaną budowę. Ich zaletą jest jednak to, że wkłady można wielokrotnie napełniać. Jeżeli będzie to np kuchenka na benzynę, to możemy napełnić ją na każdej stacji benzynowej. 

Kuchenki te działają niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. 

Są one jednak cięższe od gazowych odpowiedników. Ponadto raz na jakiś czas musimy je przeczyścić. Minusem jest także to, że stosowanie paliwa ciekłego wiąże się z charakterystycznym zapachem podczas gotowania. 

Kuchenki turystyczne na spirytus

Coraz rzadziej możemy spotkać w sklepach turystycznych ten rodzaj kuchenki. Ich zaletą jest mała waga. Ponadto czysty spirytus nie musi być tu paliwem. Równie dobrze sprawdzi się denaturat, który jest dużo tańszym rozwiązaniem. 

Są to kuchenki dla wprawionych piechurów. Z powodu małej wagi, nie ciążą one w czasie wędrówek.

Wadą takich kuchenek jest jednak brak możliwości ustawienia wysokości płomienia. 

Kuchenki na paliwo stałe

Są najmniejsze z wszystkich rodzajów kuchenek. Z łatwością zmieścimy je nawet w kieszeni. Bardzo często są głównym wyborem survialowców. Zasilane palną tabletką. 

Po rozpaleniu daje ona płomień, który utrzymuje się od 5 do 10 minut. Nie nadaje się więc ona do przygotowania obiadu. Możemy nią jednak szybko i tanio podgrzać herbatę. 

Kuchenki na biomasę

Istnieją modele kuchenek, które zasilane są biomasą. Nasuwa nam się pytanie: czyli czym konkretnie? Płomień zyskujemy dzięki podpaleniu patyków, igliwia czy nawet szyszek.

Co więcej, jedna z firm stworzyła taką kuchenkę, która podczas gotowania może naładować nasz telefon. Brzmi trochę kosmicznie. 

Jeśli chodzi o wadę tego typu kuchenek to jest jedna. Spróbujmy sobie wyobrazić szukanie szyszek lub igliwia w wysokim śniegu. No właśnie…

Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę turystyczną?

Najważniejszymi parametrami, prócz rodzaju paliwa, będą z pewnością waga sprzętu i jego wymiary. Jeżeli podróżujemy, kuchenka musi być na tyle mała, by z łatwością ją przewozić lub przenosić. 

Warto też sprawdzić, czy jesteśmy w stanie stabilnie ją postawić na ziemi. Ma ona być podporą do garnków czy kubków, więc jej stabilność gwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania. 

rodzaje kuchenek turystycznych
fot. Unsplash.com

Zastanówmy się, w jakich warunkach chcemy użytkować naszą kuchenkę i wtedy dopiero szukajmy dla siebie odpowiedniego rozwiązania. Wysoko w górach kuchenki na benzynę nie sprawdzą się tak dobrze jak te na gaz. Jest on dobrym paliwem do czasu. Gdy spadnie temperatura, lepiej sprawdzi się inny typ. Dlatego to, gdzie będziemy używać naszej kuchenki ma bardzo duży wpływ na nasz wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here