zwiększ produktywność
fot. Unsplash.com

Starasz się. Obiecujesz sobie każdego dnia, że jutro zrealizujesz mnóstwo słusznych i ważnych spraw. A kiedy jutro przychodzi nagle doba się kurczy, czas szybciej leci, sprawy wymykają się spod kontroli. Znasz ten scenariusz? My też! Jak więc pracować wydajniej i skuteczniej? Co zrobić, aby zwiększyć produktywność? Nie możemy zmienić tego, na to nie mamy wpływu. Więc, jeżeli nie mamy wpływu na okoliczności, zmieńmy to co zależy zawsze od nas: nasze przekonania, podejście, nastawienie i styl funkcjonowania. Zmieńmy nawyki! Kształtowanie pozytywnych nawyków, nie tylko podnosi poziom naszej produktywności, ale także szeroko rozumianej organizacji. Lepiej wykonujemy obowiązki, lepiej szacujemy potrzeby, mądrzej zarządzamy finansami i inwestycjami. Jakie nawyki pomogą ci zwiększyć produktywność?

3 poranne nawyki, które pomogą ci zwiększyć produktywność w ciągu dnia

To, w jaki sposób rozpoczynamy dzień determinuje jego charakter. Jeżeli nawet wstaniesz tzw. lewą nogą, ale przezwyciężysz przekonanie, że tak już musi być lub zamiast dzisiaj będzie beznadziejny dzień, powiesz sobie Super, mam tyle planów. Do roboty! czy docenisz, że udało ci się wcześniej wstać lub obrócisz poranne potknięcia w żart, będziesz o krok od sukcesu! Poznaj trzy nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia i pielęgnować każdego ranka, aby działać zamiast leniuchować (co czasami też jest potrzebne, ale to temat na zupełnie inny artykuł).

dobre nawyki
fot. Pexels.com

Wstawaj wcześnie i zgarnij trochę czasu tylko dla siebie

Jeśli nie należysz do porannych ptaszków, zacznij od nastawienia budzika 5 minut wcześniej niż zwykle. Kolejnego dnia niech to będzie 7 minut, potem 10 minut itd. W ten sposób małymi krokami w ciągu tygodniu lub dwóch możesz przyzwyczaić organizm do wstawania nawet godzinę wcześniej! W ten sposób zyskujesz kilkanaście godzin w miesiącu tylko dla siebie 🙂

Wykorzystaj poranki na własne zainteresowania, techniki motywujące lub troskę o zdrowie np. uprawiając jogę, medytując, prowadząc pamiętnik, spacerując czy słuchając ulubionej muzyki i pijąc energetyzujący napar ziołowy. Unikaj ekranów, maili oraz używek z samego rana. Niech pierwsza godzina każdego dnia będzie zastrzykiem energii i motywacji. Zbudujesz w ten sposób zdrowszego i silniejszego siebie, gotowego na wszelkie wyzwania, jakie niesie dzień.

zdrowie pomoże zwiększyć produktywność
fot. Pexels.com

Aby zwiększyć produktywność, zadbaj o witalność

Już szklanka wody o poranku minimalizuje powstałe w ciągu nocy odwodnienie, orzeźwia i dodaje energii. Pamiętaj też o śniadaniu, które powinno być bogate w witaminy i minerały, ale także w odpowiednią ilość kalorii, tłuszczy i długo-uwalniających się węglowodanów. Oczywiście to uniwersalna porada, dotyczy osób zdrowych. Jeżeli jesteś pod kontrolą lekarza, masz specjalne zalecenia dietetyczne ściśle ich pilnuj. Brak odpowiednio paliwa osłabia nasz organizm i powoduje dysharmonię w organizmie.

Podczas przygotowywania posiłku przygotuj sobie wodę na cały dzień. Mając pod ręką butelkę wody, czy napar w termosie, rzadziej zapominamy o nawadnianiu. Postaw szklankę obok komputera, wrzuć termos do torebki. Niech to będzie twój drugi najważniejszy nawyk o poranku.

Nadaj swojemu dniu sens

Zanim rzucisz się w wir obowiązków, a dom wypełni się głosami domowników nadaj swojemu dniu cel i sens. Co jest twoim najważniejszym celem dzisiejszego dnia? Za co chcesz być wdzięczna wieczorem? Z czego chcesz być dumny? Jaka myśl przewodnia, afirmacja, cytat najlepiej opisuje te oczekiwania i plany? Wyraź je, zapisz na tablicy czy kartce kalendarza. Ustaw jako status w mediach społecznościowych, podziel się tym z  bliskimi. Zwerbalizuj swoje pragnienie i myśl, aby łatwiej było to urzeczywistnić. Bądź konkretny np. dzisiaj jest dzień biurkokracji. Papiery, telefony do urzędów, maile, płatności. Tak, wieczorem będę z siebie dumny, że uporządkowałem zaległe sprawy. Nie lubię tego, ale nie chcę już odkładać na później. Dokumenty u papiery – nadchodzę!

Wczesne wstawanie, nawodnienie i pożywny posiłek oraz cel na każdy dzień to trzy proste nawyki, które wdrażane każdego ranka wprowadzą spektakularne i pozytywne zmiany do twojego życia.

sukces
fot. Pexels.com

Kolejne dwa nawyki, o których nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz zwiększyć produktywność w ciągu dnia

Mamy to. Wstajesz wcześniej, dbasz o to, aby nastawić się pozytywnie do reszty dnia. Masz wyznaczony główny cel, troszczysz się o podstawowe paliwo dla swojego ciała. Po jakimś czasie te pozornie proste czynności, podniosły twoją pewność siebie, wiarę we własne możliwości. Trudniej wyprowadzić cię z równowagi, łatwiej regulujesz stres. Bo masz kiedy. Bo postawiłeś siebie na pierwszym miejscu każdego dnia. Jak jednak podtrzymać to dobre nastawienie i energię przez kolejne 12-14 godzin i działać produktywnie?

Znajdź 5 minut na ewaluację i ewentualne zmiany

W toku obowiązków, aby nie stracić poczucia czasu lub nie zagubić się w natłoku spraw, a także kiedy zaskakują nas niespodziewane sytuacje, warto zatrzymać się i spojrzeć na swoją listę zadań. Być może udało ci się zrealizować większość planu? A może okazało się, że nagłe, pilne sprawy rodzinne zabiorą twoje popołudnie więc warto przeorganizować dzień? Znajdź 5 minut, aby spojrzeć na to, co zrobiłeś do tej pory. Zastanów się, czy twoje działania przybliżają cię do celu? Jak się czujesz? Czy masz ochotę coś zmienić, zrobić inaczej, ale jednocześnie zachować produktywność w ciągu dnia? Życia nie da się przeżyć według ścisłego scenariusza, dlatego daj sobie prawo do zmian. Fundamentem dla nich niech będzie cel, który postawiłeś sobie o poranku.

Planuj kolejny dzień z wyprzedzeniem

Wieczorem spisz na kartce najważniejsze zadania na drugi dzień oraz wszystko co krząta się po twojej głowie. Brzmi nieprawdopodobnie, ale to sprawi, że uspokoisz umysł i będzie ci łatwiej zasnąć oraz zregenerować się po pracowitym dniu. Nie zapomnij pogratulować sobie tego, jak produktywnie spędziłeś dzień! Udało ci się! Wiesz już, że potrafisz być wydajny oraz jak zwiększyć produktywność. Wszystko zależy od ciebie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here