kurs online
fot. Pexels.com

W czasach, kiedy przyszło nam przeorganizować swoje codzienne życie i nawyki, wiele aktywności przenosimy do Internetu. Umożliwia to niemal nieograniczony dostęp do sieci oraz liczne aplikacje i systemy technologiczne. Oprócz pracy czy rozrywki mamy możliwość rozwijać się i uczyć na webinarach oraz kursach online. Z tej opcji korzystają chętnie osoby, które pragną zmienić ścieżkę swojej kariery lub podnieść kwalifikacje. Szeroki wybór platform edukacyjnych i kursów pozwala także firmom na skuteczny rozwój swoich zespołów i inwestycję w pracowników. Jak jednak wybrać dobrej jakości kurs spośród tak bogatej oferty? W tym artykule pokazujemy, czym warto się kierować wybierając kurs online.

Wybierając kurs online korzystaj ze sprawdzonych źródeł

Zawsze sprawdź opinie na temat kursów, przeanalizuj historię sprzedawcy lub platformy. Czy cieszy się zaufaniem? Jakie posiada doświadczenie? Wielu ekspertów tworzy własne autorskie kursy online, które sprzedaje na przykład na blogach. Zaletą takich szkoleń jest to, że najczęściej autor przygotowuje kurs od podstaw, skrupulatnie, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia oraz ma kontakt z uczestnikami kursu np. w dedykowanej grupie na Facebooku. Masz także możliwość wyboru kursu na platformach szkoleniowych. Popularne i znane serwisy kursowe to m.in.

  • Udemy.com
  • LinkedIn
  • Lynda.com
  • Coursera.org.

Cena kursów jest zależna od długości i rodzaju szkolenia. Niektóre kończą się certyfikatami, co może być prestiżowym dodatkiem. Część kursów na wyżej wymienionych platformach jest dostępna tylko w języku angielskim, ale coraz więcej szkoleń ma polską wersję językową lub powstaje oryginalnie w języku polskim. Za korzystaniem z platform przemawia ich prestiż, bezpieczeństwo inwestycji, zaplecze administracyjne i techniczne, możliwość wykupienia abonamentów w ramach, których można korzystać z większej ilości kursów.  

nauka zdalna
fot. Pexels.com

Te rzeczy musisz sprawdzić zanim zainwestujesz w kurs online

Wybierając kurs online kieruj się doświadczeniem innych, ale także dobrze określ swoje potrzeby. Pamiętaj, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tym, co zawiera kurs, jakie są moduły, jakiemu poziomowi wiedzy odpowiada. Ustal swoje priorytety np. kurs dla początkujących, cena do 500 zł, dożywotni dostęp do materiałów, certyfikat itd. Zadbaj o to, abyś nie płacił za wiedzę, którą już posiadasz lub nie skusił się wyłącznie atrakcyjną ceną czy ładną prezentacją. Niektóre kursy posiadają ograniczony czas dostępu do materiałów lub są dedykowane dla konkretnej grupy osób. Dokładnie zapoznaj się ze spisem treści, czasem trwania kursu, rodzajem materiałów jakie są dostępne oraz tym, jak kurs przyda ci się w budowaniu kariery, zanim zrobisz przelew.

jak wybrać kurs
fot. Pexels.com

Checklista, na co zwrócić uwagę wybierając kurs online

  • czytaj opis kursu (ogólna prezentacja: o czym jest, dla kogo, czego się nauczysz)
  • zapoznaj się z oferowaną zawartością (np. spis treści, ilość modułów, dodatki np. grupa wsparcia, Q&A, certyfikat)
  • sprawdź wymagania wobec uczestników (poziom zaawansowania, ukończone wcześniejsze kursy)
  • sprawdź społeczny dowód słuszności (opinie, case study)
  • upewnij się, że forma kursu ci odpowiada (pdf, nagrania wideo)
  • zapoznaj się z płatnościami (cena, formy płatności)
  • uwzględnij termin rozpoczęcia i zakończenia kursu oraz termin ważności dostępu do materiałów

Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami łatwiej będzie ci wybrać trafiony kurs online, który przyniesie ci satysfakcję i nowe umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here