kuchnie gazowe 2021
fot. Unsplash.com

Kuchenki gazowe mimo upływających lat nadal cieszą się dużą popularnością. Są tacy, którzy po latach testowania kuchenek indukcyjnych czy ceramicznych, wracają dziś do tradycyjnych gazowych. Jak więc wybrać kuchenkę gazową? Na co zwrócić uwagę?

Popularność kuchenek na gaz

Kuchenki gazowe są stosowane w naszych domach od dekad. Wszystko to za sprawą ceny. Sama kuchenka gazowa jest dużo tańsza od ceramicznego, czy indukcyjnego odpowiednika. Ponadto kuchenki takie zyskały na popularności wraz z rozwojem kraju i podłączaniem coraz większej ilości obszarów, również wiejskich, do systemów gazowych. 

Musimy zwrócić tu uwagę także na wygląd samych kuchenek na gaz. Mimo tego, że są to produkty stosowane od lat, ich design dziś nie różni się często niczym od modnych płyt. 

Wszystko to sprawia, że kuchenki gazowe wraz z upływającym czasem nie tracą swoich zwolenników. 

Wady i zalety stosowania kuchenek gazowych

Użytkowanie kuchenki gazowej jest stosunkowo tania. Ponadto jeżeli w naszym domu sieć elektryczna jest za bardzo obciążona i przy włączaniu kilku sprzętów na raz rozłączają nam się korki, to kuchenka gazowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Z pewnością lepszym, niż kuchnie indukcyjne czy ceramiczne, a nawet tradycyjne elektryczne. Wszystkie one bowiem używają energii elektrycznej do podgrzewania.

Jednak używanie kuchenek gazowych posiada również swoje wady. Tradycyjną Kuchenkę gazową trudno jest utrzymać w czystości. Najbardziej narażone na osadzanie się tłuszczu i brudu są okolice rusztu. 

Ponadto w wyniku spalania się gazu, na meblach i w całej kuchni osadzają się spaliny. Zazwyczaj tworzą one nieestetyczną powłokę, którą musimy regularnie i jak najczęściej myć. 

Takiego problemu nie ma z kuchenkami gazowymi, które są zamknięte pod płytą

Jednak wszystkie kuchenki gazowe mogą się rozszczelnić. Dlatego też pomieszczenia, w których używane są urządzenia na gaz, muszą przejść specjalną kontrolę.

W samych pomieszczeniach potrzebne będzie zamieszczenie wywietrzników, które umożliwią wydostanie się gazu w razie rozszczelnienia układu.

jaką kuchenkę gazową wybrać?
fot. Unsplash.com

Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę gazową

Moc palników

Palniki w kuchence gazowej powinny być jak najmocniejsze. Szukajmy kuchenek o mocy palników 7 kW, a najlepiej 8 kW. Możemy także szukać palników typu Wok. 

Jest to palnik z podwójnym płomieniem. Dzięki niemu znacznie skracamy szybkość podgrzewania potraw.

Wymiary

Kuchenki gazowe możemy kupić w różnych wymiarach. Możemy kupić kuchenkę gazową, której szerokość waha się od 50 do nawet 80 cm. Wysokość naszych kuchenek, które połączone są z piekarnikiem, zazwyczaj wynosi 85 cm, a głębokość równa jest 60 cm. 

Kuchenka z rusztem czy płytą?

Oba warianty mają swoje wady i zalety. O ile wady kuchenek z rusztem mamy już opisane, to warto wspomnieć o wadach kuchenek gazowych zakrytych płytą. 

Przewagą kuchenek gazowych nad innymi jest fakt, że działają one nawet, gdy mamy awarię prądu. Wyjątkiem są kuchenki gazowe zakryte płytą. Kuchenka gazowa z płytą ceramiczną nie będzie w stanie zadziałać, gdy będziemy pozbawieni energii elektrycznej. 

Materiały, z których wykonano urządzenie

To, z czego wykonano naszą kuchenkę, ma bardzo duży wpływ na żywotność naszego AGD.

Ruszta powinny być emaliowane lub żeliwne. Płyta zaś powinna być stworzona ze stali szlachetnej. 

Bezpieczeństwo użytkowania

Wiele modeli kuchenek posiada systemy uniemożliwiające wypływ gazu z systemu. W razie awarii odcinają one dopływ gazu, dzięki czemu my możemy czuć się bezpieczniej. 

Innym ważnym elementem są blokady rodzicielskie. Uniemożliwiają one włączenie kuchenki maluchom, które w czasie poznawania świata wszystko sprawdzają rączkami.

Taki system może uchronić także nasze zwierzęta domowe przed poparzeniem się. 

jak wybrać kuchenkę gazową?
fot. Unsplash.com

Zakup kuchenki gazowej nie sprowadza się jedynie do dopasowania jej wymiarów do naszej kuchni. 

Warto sprawdzić, czego możemy oczekiwać od konkretnych modeli. Czy są one wyposażone w żeliwne ruszta, czy może pokryte płytą. Zastanówmy się, czy chcemy kupić kuchenkę wolnostojącą z piekarnikiem, czy może samą płytę grzewczą. Możemy także kupić kuchenki gazowe pod zabudowę. Wszystko to zależy od naszej wyobraźni i pomysłu na urządzenie kuchni. 

Nie warto również oszczędzać na bezpieczeństwie. Nowoczesne kuchenki gazowe są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Kuchnie na gaz nie bez przyczyny nadal królują w czołówce najchętniej kupowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here