jaką kawiarkę kupić
fot. Pixabay.com

Do stworzenia w domu klimatu kawiarni i zaparzenia idealnego espresso, wcale nie potrzebujesz drogiego ekspresu. Sprawdź, jakie są rodzaje kawiarek. Którą z nich wybrać?

Rodzaje kawiarek ze względu na materiał

  • kawiarki aluminiowe
  • kawiarki porcelanowe
  • kawiarki stalowe

Kawiarki aluminiowe – są jednymi z najbardziej popularnych kawiarek. Wszystko to za sprawą zalet tego rodzaju sprzętu.

Kawiarki aluminiowe są bezpieczne. Mimo strachu, że podgrzane aluminium może nam szkodzić. Pamiętajmy, że urządzenia dotykające żywność są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego każda aluminiowa kawiarka dopuszczona do sprzedaży posiada specjalne powłoki zapewniające bezpieczeństwo

Zaletą aluminium jest szybkie nagrzewanie się tego materiału. Dzięki temu nasza kawa zostanie przyrządzona wcześniej. Z pewnością również cena aluminiowych kawiarek jest ich zaletą.

Wadą zaś może być fakt, że nie można ich myć chemicznymi detergentami. Musimy więc zapomnieć o zmywarce i czyścić naszą kawiarkę czystą wodą.

Kawiarki porcelanowe – z porcelany zrobiona jest ich górna część. Dół takiej kafeterki stworzono z aluminium lub stali.

Ich zaletą jest fakt, że nie odkształcają się i nie odbarwiają. Idealnie nadają się do różnych rodzajów kuchenek. Są też po prostu śliczne i mogą być ozdobą każdego kuchennego blatu. 

Wadą takich makinetek jest z pewnością cena. Także fakt, że łatwo ją stłuc sprawia, że nie są tak popularne jak ich aluminiowe wersje. 

Kawiarki stalowe – ponieważ na temat kawiarek aluminiowych i ich wpływu na zdrowie człowieka, przez lata narastały mity, z czasem na rynku pojawiły się kawiarki stalowe.

Mają one bardziej opływowy kształt od kanciastych makieterek z aluminium. Stal jest również bardziej odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne

Do ich mycia możemy używać niewielką ilość substancji chemicznych. Jednak tak jak wersji aluminiowych, również te kafeterki nie powinny być myte w zmywarce. 

Wadami związanymi z używaniem kawiarek ze stali może być fakt, że są one droższe od aluminiowych, a ponadto dłużej się nagrzewają

jaką kawiarkę wybrać
fot. Unsplash.com

Podział kawiarek ze względu na sposób działania

  1. Na kuchenkę (klasyczne):

  • na kuchenkę gazową
  • na kuchenkę elektryczną
  • na kuchenkę indukcyjną
  • na kuchenkę z płytą ceramiczną

2. Elektryczne

Szukając kawiarki na płytę gazową lub elektryczną, nie będziemy mieli problemów. Większość kawiarek idealnie sprawdzi się w tej roli. Będą to kawiarki zarówno stalowe, jak i z aluminium. 

Jeśli jednak mamy płytę indukcyjną, lub myślimy o jej zakupie, musimy poszukać odpowiedniego modelu. O tym, czy makieterka nadaje się na płytę indukcyjną, informuje producent umieszczając na kawiarce lub opakowaniu odpowiedni symbol. Większość kawiarek indukcyjnych działa również na kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych. 

Co ważne, kawiarki stworzone w całości z aluminium, nie zadziałają na indukcji. Lepiej więc sprawdzą się stalowe wersje tego urządzenia. Muszą one być ze stali przynajmniej na dolnej części. 

Warto jeszcze pamiętać o tym, że małe kawiarki (poniżej 150 ml) mogą nie być widoczne dla płyt indukcyjnych. Dlatego ważne, by wybrać odpowiednią wielkość naszej makieterki.

na co zwrócić uwagę kupując kawiarkę
fot. Unsplash.com

Jaką pojemność kawiarki kupić?

Pojemność kawiarek to bardzo istotny parametr. Możemy wybierać między pojemnością 1 lub nawet 18 filiżanek. Ważne jednak, by pamiętać że pojemność kafeterki podawana jest w filiżankach espresso, a więc 50 ml = 1 filiżanka. 

Ważne jest również to, by wiedzieć ile osób będzie chciało napić się naparu z jednego urządzenia w jednym czasie. 

Jeśli kawiarki będzie używała 1 osoba lubiąca espresso, wystarczy urządzenie o pojemności 1-2 filiżanek. Jeśli zaś zamiast espresso osoba ta woli americano, powinna wybrać makieterkę o pojemności 3-4 filiżanki.

Tak samo liczymy ilości użytkowników. Jeżeli dwie osoby lubiące espresso chcą używać kawiarki w tym samym czasie, powinny wybrać sprzęt o pojemności 3-4 filiżanki. 

Warto pamiętać, by nie kupować kawiarki na zapas. W kawiarce na 18 filiżanek nie zrobimy jednej kawy. Należy bowiem do niej wlać określoną, minimalną ilość wody. W przeciwnym wypadku zawór może nieprawidłowo zadziałać. Możemy jednak wybrać kawiarkę z reduktorem, która pozwoli nam w większym urządzeniu przyrządzić mniejszą ilość kawy. 

Kawiarki to idealna alternatywa do ekspresów. Jeżeli lubimy smak idealnie przyrządzonej kawy, nie musimy wydawać dużych kwot na drogi ekspres do kawy. Wystarczy odpowiednio dobrana kawiarka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here