jaki odkurzacz kupić?
fot. Pixabay.com

Porządek w domu to podstawa. Gdy stajemy przed wyborem kupna nowego odkurzacza, mamy nie lada wyzwanie. Jaki wybrać? Czego się spodziewać? Który najlepszy? Sprawdź koniecznie!

Jaki odkurzacz najlepszy?

Odkurzacze, jakie oferują nam różni producenci mogą różnić się nie tylko parametrami, ale także kształtem i funkcjonalnością. Są odkurzacze przeznaczone do czyszczenia tapicerki w samochodzie, samojeżdżące, przeznaczone dla właścicieli zwierząt futerkowych.

Możemy kupić odkurzacz piorący, lub mopujący podłogi, czy przeznaczony dla alergików. Szukając odkurzacz dla siebie, musimy się porządnie zastanowić. Co będzie dla nas udogodnieniem, a co tak naprawdę okaże się nieużywanym gadżetem? 

Tylko w ten sposób będziemy mogli dobrać najlepszy dla nas odkurzacz. Jeżeli nie posiadamy kotów czy psów, nie potrzebujemy od razu odkurzacza z gumowymi szczotkami.

Jeśli zaś lubimy chodzić boso i musimy mieć posprzątaną podłogę zaraz po powrocie z pracy, jest i na to rozwiązanie. Odkurzacz, który możemy zaprogramować, by sam wyczyścił dom pod naszą nieobecność będzie idealny. 

Rodzaje odkurzaczy

Odkurzacze są bardzo różnorodne. W czym możemy wybierać? 

  • tradycyjne
  • bezworkowe
  • pionowe
  • automatyczne

Funkcjonalny odkurzacz – jaki to?

Odkurzacz, który ma być funkcjonalny, musi być przede wszystkim lekki. Im lżejszy, tym łatwiej będzie nam nim odkurzać. Na jakie parametry jeszcze zwrócić uwagę?

Masz w sobie moc?

Podstawowym zadaniem odkurzacza jest zbieranie brudu i kurzu. Po to właśnie kupujemy taki sprzęt.

Dlatego też najważniejszym parametrem każdego z nich powinna być moc właśnie. Jeżeli odkurzamy jedynie parkiety i podłogi, bez problemu starczy odkurzacz o mocy 650 W.

Jeżeli jednak ma to być urządzenie do zadań specjalnych, szukajmy czegoś mocniejszego. Jeśli mamy w domu dywany, lub odkurzacz będzie nam potrzebny do zbierania sierści, szukajmy jak najmocniejszych modeli. Najlepsze z nich mają moc dochodzącą nawet do 2200 W i mocy ssania 500 W. 

na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz
fot. Pixabay.com

Hałas

Poziom hałasu, jaki generuje nasz odkurzacz również ma znaczenie. Im większa moc, tym głośniejszy jest odkurzacz. Ciche odkurzacze wydobywają z siebie dźwięki o głośności około 56 dB. 

Pojemność zbiornika

Wbrew pozorom jest to ważny parametr. Im większy zbiornik na brud, tym rzadziej musimy go opróżniać. Jest to wygoda i ekonomia. 

Jeżeli mamy mieszkanie do 50 m2, wystarczy zbiornik 1,5-2,5 l. Przy większych powierzchniach, warto postarać się o pojemność zbiornika minimum 3 l.

Szczotki

W odkurzaczach tradycyjnych lub pionowych producenci oferują kilka rodzajów szczotek. Tradycyjna do parkietu, kolejna do dywanów a także dwie małe: do odkurzania w szczelinach i czyszczenia tapicerki. 

Jeżeli odkurzacz ma poradzić sobie z sierścią lub włosami, powinniśmy szukać modelu z gumowymi szczotkami. Możemy również kupić odkurzacz z turboszczotką, miotełką do książek, czy elektrostatyczne miotełki.

Filtry

Filtr odpowiedzialny jest nie tylko za ochronę silnika. Filtry dbają o  czystość wydmuchiwanego powietrza.

Jeżeli w domu mieszka alergik, szukajmy odkurzacza z filtrem HEPA. Zatrzymują one minimum 99,95% zanieczyszczeń. 

Dostępne są również mikrofiltry, filtry wodne lub filtry EPA. Wiele modeli odkurzaczy posiada kilkukrotny system filtracji. Umieszczenie kilku filtrów ma pomóc w oczyszczaniu powietrza, które wydostaje się z urządzenia.

Dodatkowe funkcje

Wiele odkurzaczy posiada dodatkowe końcówki. Możemy szukać odkurzaczy piorących dywany i tapicerkę, a także takich, które w czasie odkurzania mopują podłogi. 

Niektóre odkurzacze pionowe możemy rozłączyć i mniejszą wersją odkurzacza wyczyścić kanapy lub zrobić z odkurzacza pionowego mały odkurzacz samochodowy. 

jaki odkurzacz wybrać?
fot. Pixabay.com

Kupując odkurzacz musimy przemyśleć, na czym nam zależy. Od parametrów, wagi i dodatkowych funkcji zależy cena sprzętu. Jeśli nie przemyślimy zakupu, możemy kupić odkurzacz o zbyt słabej mocy, lub z tyloma gadżetami, że nie będziemy większości używać. 

Jednak po zapoznaniu się z parametrami odkurzaczy, gdy już będziemy pewni na czym najbardziej nam zależy, kupimy odkurzacz dopasowany do potrzeb naszych i naszego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here