jaki wózek dla bliźniaków
fot. Pexels.com

Każdy rodzic wie, że dziecko to ogrom szczęścia i miłości. Zakup wózka ma gwarantować rodzicowi nie tylko wygodę podróżowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Co jednak, gdy mamy nie jedno, a dwójkę dzieci? Dzieci w podobnym wieku lub bliźnięta? Z pomocą nadchodzą producenci wózków podwójnych. Jakie możemy wybrać? Które są warte uwagi?

Rodzaje wózków podwójnych

Wózki podwójne możemy podzielić przede wszystkim na wózki bliźniacze i wózki rok po roku. Wózki bliźniacze dostosowane są do przewożenia dzieci w tym samym wieku. Wózki rok po roku to wózki, na które decydują się rodzice mający dzieci w różnym wieku. Rodzeństwo rok po roku, a nawet po dwóch latach. 

Możemy również szukać wózków które podzielone są troszkę inaczej. Mamy wózki podwójne równoległe, gdzie dzieci siedzą obok siebie. Są również wózki, gdzie dzieci siedzą jedno za drugim. Możemy też spotkać takie, gdzie dzieci siedzą jedno za drugim, ale jedno z nich usytuowane jest wyżej. Dzieci jadą więc trochę “jedno pod drugim”.  

W wózku równoległym dzieci mają ze sobą kontakt. Czy jest to plus czy minus, musi ocenić sam rodzic. Zwłaszcza, jeśli w czasie spacerów jedno dziecko śpi, a drugie nie. Mamy jednak jako rodzice lepszy dostęp do obojga dzieci.

Wózek taki jest jednak bardzo szeroki. Niektórzy rodzice narzekają na trudności ze skręcaniem takim wózkiem. Przez swoje gabaryty możemy mieć również problem z przewożeniem takiego wózka w samochodzie. 

Wózek jeden za drugim jest bardziej skrętny. Nie zajmuje też tyle miejsca na chodniku co wózek równoległy. 

Jednak nie mamy takiej możliwości szybkiego reagowania na ewentualny płacz dziecka, które siedzi dalej od nas. 

Wybierając wózek dla dwójki dzieci warto więc przemyśleć, co jest dla nas ważne i po jakim terenie będziemy się nim poruszać. 

podwójny wózek jaki wybrać
fot. Unsplash.com

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując podwójny wózek?

Jeżeli mieszkamy w bloku, to ważne są wymiary wózka i jego waga. Nie każdy wózek równoległy zmieści się na korytarzach. Jego waga nigdy nie będzie bardzo mała. Jednak jedna osoba musi poradzić sobie z jego przetransportowaniem do mieszkania czy domu. 

Jak w każdym wózku pojedynczym, również w wózkach podwójnych ważnymi cechami są odpowiednio solidny stelaż, czy mocne hamulce. Zwróćmy również uwagę na bezpieczeństwo dziecka. Czyli mocne pasy bezpieczeństwa. Wygodę podróżowania, którą zapewnią amortyzatory, a także odpowiednio dobrane koła.

Tu również ważny jest teren, po którym będziemy się poruszać. Jeżdżąc po płaskich, równych powierzchniach, nie musimy się przejmować kółkami. Jeżeli jednak chcemy wyjeżdżać czasem w teren, lub nasze chodniki nie należą do najlepszych w kraju, warto przemyśleć zakup kół pompowanych, gumowych lub kauczukowych.

Wózki dla bliźniąt powinny być ponadto wyposażone w odpowiednie filtry. Zwłaszcza w filtry UV. Skóra dzieci jest delikatna i wrażliwa. Ponadto bliźniaki często są wcześniakami, a co za tym idzie, ich skóra jest jeszcze bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. 

W zależności od naszych funduszy, które chcemy przeznaczyć na wózek, możemy pozwolić sobie na różne dodatkowe akcesoria

Koszyk pod stelażem, miejsce na kubek dla rodzica, czy nawet dodatkowe parasolki dla dzieci mogą wpływać pozytywnie na komfort korzystania z wózka.

jaki wózek dla rodzeństwa
fot. Unsplash.com

Od tego, czy kupimy wygodny dla nas wózek, będzie zależało to czy będziemy chętnie wychodzili z dziećmi na spacer. Niewygodny wózek, który ciężko się prowadzi sprawi, że spacer będziemy traktować jak przykry obowiązek. 

Czekanie na podwójne szczęście, lub na drugiego malucha to nie tylko wielka radość, ale także niepewność. Jak to wszystko będzie wyglądało? 

Z pewnością wszystko się zmieni. Jednak musimy być dobrej myśli i odpowiednio się przygotować. Nie odkładajmy zakupów na ostatnią chwilę. Jeżeli znajdziemy jakiś gadżet, który według nas pomoże nam w opiece nad maluchami, kupmy go.

Zainwestujmy w taki wózek, który będzie wygodny przede wszystkim dla nas. Niezależnie od jego rodzaju. Mając ponad rocznego malucha i czekając na drugie dziecko, nie musimy kupować wózka podwójnego. Możemy pomyśleć o zakupie podstawki do wózka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here