nawyki
fot. unsplash.com

Gdyby doba miała więcej godzin…, zrobiłbym to i tamto, ale nie mam czasu. Jak często takie myśli pojawiają się w twojej głowie? Oczywiste jest, że doby nie wydłużysz, minionych godzin nie da się cofnąć, a czasu zatrzymać. To, co jednak możesz zrobić, to efektywniej i mądrzej wykorzystywać swój czas, aby znaleźć przestrzeń na realizację tego co odkładasz na później czy chociażby na zasłużony odpoczynek. Wszystko sprowadza się do dobrej organizacji, a tym samym pozytywnych nawyków, które warto wdrożyć w swoją codzienność. Poznaj nawyki, dzięki którym zyskasz więcej czasu, nawet kilka godzin tygodniowo. Brzmi nierealnie? A jednak jest w zasięgu…twojego zaangażowania i konsekwencji.

Dobra organizacja pracy i obowiązków domowych to podstawa

Zanim przejdziemy do konkretnych nawyków, dzięki którym zyskasz więcej czasu, popracuj nad swoim nastawieniem.

Po pierwsze nie oczekuj natychmiastowych efektów, bo kształtowanie nawyków do proces wymagający zaangażowania i…czasu. Jeżeli jednak będziesz konsekwentny, przyjdzie dzień, w którym zauważysz, że masz je już we krwi i realizujesz to, co słuszne automatycznie.

Po drugie pamiętaj, że nie jesteś na świecie sam i możesz skorzystać z różnych zasobów, aby ułatwić organizację codzienności i zyskać więcej czasu. Być może obowiązki dotyczące dbania o dom powinny zostać inaczej podzielone między domowników? Nastolatki wracające ze szkoły mogą zrobić drobne zakupy, partner dopilnuje naprawy samochodu lub biurokracji związanej ze wspólnym projektem? Może warto przemyśleć oddelegowanie niektórych spraw, jak koszenie trawnika lub zamówić catering dwa razy w tygodniu? Zastanów się, czy nie bierzesz na siebie wszystkich możliwych obowiązków, chociaż są inne rozwiązania. Nie musisz być mistrzem multitaskingu. Nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Ale na pewno musisz popatrzeć na swoje życie obiektywnie i znaleźć w nim odrobinę czasu dla siebie. Lecimy dalej!

Po trzecie pamiętaj, że to ty jesteś kowalem swojego losu i naucz się brać odpowiedzialność za sukcesy i niepowodzenia. Jeżeli zrozumiesz, że od ciebie zależy czy wygospodarujesz 2 godziny w tygodniu na naukę języka, to tylko do siebie będziesz mógł mieć pretensje, kiedy to się nie uda. Nie oczekuj, że ktoś się domyśli, że przyjdzie wróżka z nieba i wręczy ci voucher na ekstra czas wolny. Musiałaby zatrzymać cały świat. Czas i życie płynie, a ty musisz nauczyć się trzymać stery.

organizacja czasu
fot. Pexels.com

Gotowy na zmiany? Zobacz i stosuj codziennie te 4 nawyki, dzięki którym zyskasz więcej czasu na życie

1. Wykonuj krótkie i proste zadania od razu.

Dobrym przykładem jest odpowiadanie na maile, zaraz po ich przeczytaniu. Zaoszczędzisz czas zamiast ponownie czytać je i przypominać sobie później. Tak samo postępuj z pocztą tradycyjną: otwieraj, czytaj, segreguj. Po trzech minutkach, albo krócej, będziesz mógł już o tym nie myśleć. Włóż talerz po sobie do zmywarki lub umyj go od razu. Wyświetla ci się rezerwa w aucie? Zatankuj wracając do domu, jak najszybciej. Odpadł guzik od koszuli? Przyszyj od razu. Przykładów można mnożyć w nieskończoność, a to tylko potwierdza, jak wiele energii i czasu możemy zyskać nie odkładając na potem spraw, które można załatwić od ręki.

2. Wstań, gdy tylko włączy się alarm i nastaw budzik godzinę wcześniej niż zwykle.

Pomyśl tylko… jeśli drzemka budzika jest ustawiona na pięć minut i wybierasz ją dwa razy w ciągu dnia, tracisz godzinę tygodniowo! Lekceważąc drobnostki, pozbawiasz się czegoś większego.

Czy wiesz, co łączy najsłynniejszych ludzi sukcesu, jak Bill Gates czy Elon Musk? Po pierwsze to, że wytrwale dążą do swoich celów nie rozpraszając się tym, co nie przybliża ich do realizacji marzeń. A po drugie to, ze wyciskają swój dzień jak cytrynę i zaczynają go bladym świtem! Wstawaj przynajmniej godzinę wcześniej niż zwykle, po kilku dniach organizm przyzwyczai się do zmian. To szczególnie wartościowy nawyk, kiedy musisz pogodzić liczne obowiązki z opieką nad dziećmi i pracą zdalną.

3. Zaplanuj korzystanie z Internetu, telewizji, mediów społecznościowych i innych, podobnych rozpraszaczy.

Będąc online łatwo stracić poczucie czasu. Ludzie są wciągnięci w cyberprzestrzeń rzadko potrafią skoncentrować się tylko na jednym, konkretnym zadaniu. Sam zastanów się, ile razy szybkie sprawdzenie poczty kończyło się czytaniem nie potrzebnych w danym momencie artykułów czy zakupami online (bo akurat dostałeś kupon lub wyświetliła ci się ważna reklama). Udowodniono, że to właśnie rozpraszacze w świecie online są najtrudniejsze do wyeliminowania. Zaplanuj więc swój czas, tak, aby nie pozbawiać się tej rozrywki tylko umieścić ją w rozsądnych ramach czasowych np. sprawdzam prywatne media społecznościowe dopiero, kiedy wykonam 3 najważniejsze zadania na dany dzień lub nie loguję się na pocztę mailową po 18.00. Zastanów się, co tobie najbardziej utrudnia realizację celów na czas? Co jest twoją czarną dziurą, która pochłania bez reszty twoją wolną wolę? Jak najszybciej postaw tam solidne granice!

4. Przygotuj się na kolejny dzień. Zawsze.

Zaczynając od wyboru ubrania, przez planowanie listy zadań, zakupów po ułożenie butów, kluczyków przy drzwiach, zapakowanie torebki i rozdanie odpowiednich komunikatów domownikom (Ania jutro po szkole odbiera książki z biblioteki, Marcin wyprowadza psy, Kuba zawozi auto do mechanika itd.). Po tygodniu wieczornego, regularnego planowania swojego jutra, będziesz na to poświęcać maksymalnie pół godziny. Z ciekawości nastaw rano minutnik i sprawdź, ile czasu teraz zajmuje ci przygotowanie się do wyjścia lub rozpoczęcia pracy?

zyskaj czas dla siebie
fot. Pexels.com

Wdrażając małe, ale skuteczne nawyki, dzięki którym zyskasz więcej czasu i staniesz się bardziej zorganizowany nie zapomnij o tym bonusie

Na koniec dnia pogratuluj sobie wytrwałości. Bądź z siebie dumny. Zanim wypiszesz kolejną listę „To do”, zrób pełną chwały listę „Ta da!” i odfajkuj z duma zrealizowane punkty. Po tygodniu pozwól sobie na konkretną nagrodę. Budowanie nowych, pozytywnych przyzwyczajeń jest trudniejsze w praktyce, niż mogło by się wydawać czytając ten krótki poradnik. Ale pamiętaj, że ta trudna samodyscyplina wkrótce przerodzi się w zyski, więc nie poddawaj się! Po miesiącu nie będziesz już pamiętał, że kiedyś było inaczej i nagle okaże się, że doba wciąż ma tylko 24h, a ty realizujesz o 20, 30%, a może 100% więcej swoich planów!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here