kuchenki rodzaje
fot. Pixabay.com

Urządzasz lub remontujesz kuchnię? Może szukasz po prostu nowej kuchenki? Nie wiesz jaką wybrać? Na jaki rodzaj się zdecydować? Stworzyliśmy zestawienie kuchenek specjalnie dla tych, którzy chcą znać dokładne różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami. 

Rodzaje kuchenek

Szukając kuchenki odpowiedniej dla siebie możemy wybierać pomiędzy kuchenkami:

  • gazowymi
  • elektrycznymi
  • elektryczno-gazowymi
  • indukcyjnymi
  • ceramicznymi

Ponadto jeśli mowa o kuchenkach wolnostojących, pod którymi znajduje się piekarnik, może on być gazowy lub elektryczny. 

Czym różnią się od siebie poszczególne kuchenki?

rodzaje kuchenek
fot. Pixabay.com

Jak działa kuchenka gazowa?

Kuchenki gazowe są najtańszymi oraz najpopularniejszymi kuchenkami gotującymi obiady w naszych domach. 

Możemy podłączyć pod nie gaz ziemny z sieci lub butlę gazową. Gaz przepływa przez główną rurę, a następnie przez mniejsze zawory prowadzące do poszczególnych palników. 

Aby włączyć kuchenkę gazową potrzebny jest nie tylko gaz doprowadzony do palnika, ale także iskra z iskrownika. 

O bezpieczeństwo konstrukcji dba termopara. Zabezpiecza palnik przed niekontrolowanym wypływem gazu.

Nowoczesne kuchenki gazowe na pierwszy rzut oka mogą nie przypominać tych tradycyjnych. Wyglądem zbliżone są bardziej do płyt indukcyjnych. 

Działają one dokładnie tak samo jak zwykła kuchenka gazowa. Gaz doprowadzany jest do konkretnego palnika, gdzie podpalany jest za pomocą iskry. Wszystko to jednak przykryte jest specjalną płytą.

Dzięki temu uzyskujemy nowoczesny design, nie musimy się bać o to, że pracujemy przy otwartym ogniu, a przede wszystkim, po gotowaniu wystarczy przetrzeć płytę, by była czysta.

Oprócz kuchenek gazowych, które znamy z naszych domów, możemy również kupić kuchenkę turystyczną. Ona również działa na gaz. Jest jednak bardzo małych rozmiarów. Zazwyczaj posiada jedynie 1 lub 2 palniki.

W przeciwieństwie do kuchenek wolnostojących, ta turystyczna działa najczęściej dzięki nabojom z gazem. Takie pojemniki wkładamy w specjalne miejsce na obudowie. 

Czym jest kuchenka elektryczna?

Kuchenki elektryczne mogą podgrzewać garnki na różne sposoby. Kiedyś mogliśmy kupić kuchenki elektryczne jedynie z żeliwnymi krążkami grzejnymi.

Przepływ prądu podgrzewał konkretny krążek. Takie kuchenki jednak już prawie zniknęły z obiegu. Można spotkać pojedyncze modele. 

W tej grupie kuchenek znajdują się także małe kuchenki elektryczne jedno- lub dwupalnikowe. 

Idealnie sprawdzają się one na wakacjach, gdy mamy dostęp do energii elektrycznej. Wykorzystywane są również w niektórych mieszkaniach wynajmowanych przez studentów.

Kuchenki elektryczno-gazowe

Są to chyba najbardziej popularne kuchnie z przełomu wieku. Ich fenomen polegał na tym, że trzy palniki były tradycyjnymi palnikami z kuchni gazowej, a jeden był żeliwny krążek.

Było to ogromne udogodnienie. Zdarzało się, że palnik elektryczny był wybawieniem pań domu, którym gaz jak zwykle skończył się w najmniej odpowiednim momencie. 

Płyty indukcyjne 

Wierzchnia część kuchenki indukcyjnej to ceramiczna płyta o grubości około 4 mm. Pod odporną na wysoką temperaturę i wagę garnków taflą znajdują się palniki. Nie znajdziemy tam jednak ani grzałki, ani ognia.

Zmienny prąd przepływający przez indukcję wytwarza pole magnetyczne. Po zetknięciu z garnkiem, powstaje ciepło.

Znakiem charakterystycznym indukcji jest znak, który informuje nas o tym, że ogrzewane pole jest jeszcze ciepłe. Do używania kuchenki indukcyjnej będziemy potrzebowali zestaw specjalnych garnków.

Kuchenka ceramiczna

Jest to płyta, która wizualnie jest bardzo podobna do indukcji. Obie kuchenki działają dzięki temu, że są podłączone do sieci elektrycznej.

Jednak zasada ich działania znacząco się różni. Pod płytą ceramiczną umieszczone są spiralne grzałki. Ogrzewają one jedynie ściśle określone na kuchence pole. Generowana energia przenoszona jest na garnki.

Te zaś, w przeciwieństwie do płyt indukcyjnych, nie muszą być specjalnie dostosowane do sposobu działania kuchenki.

jaką kuchenkę wybrać
fot. Pixabay.com

Wybór kuchenki do domu czy mieszkania to nie lada zadanie. Zwłaszcza, że każda z wymienionych w artykule wersji może być zarówno wolnostojąca, jak i pod zabudowę. Warto przeanalizować plusy i minusy stosowania każdego rodzaju tych urządzeń AGD i wybrać taki, który będzie nam odpowiadał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here