rodzaje wózków dziecięcych
fot. Pixabay.com

Gdy szukamy wózka dla naszego dziecka, możemy się pogubić w różnorodnościach, które oferują producenci. Jakie rodzaje wózków mamy do wyboru? Kiedy na jaki się zdecydować? Sprawdźmy!

Rodzaje wózków

Gondola

Idealnie sprawdzi się jako pierwszy wózek dla malucha. Pozwala ona na wożenie malucha w pozycji leżącej. Jest to bezpieczne zarówno dla samego dziecka, jak i jego kręgosłupa.

Musimy jednak pamiętać o jednej rzeczy. Gondole często są prześliczne, ale małe. Przez to są mało funkcjonalne. Dziecko w gondoli będzie podróżowało tak długo, aż nie nauczy się samo stabilnie siedzieć. Oznacza to, że pierwsze 7, a może nawet 9 miesięcy będziemy je wozić właśnie w gondoli. 

Dlatego też tak ważne jest, by gondola była obszerna dla noworodka. 

Wózek spacerowy (Spacerówka)

Tutaj możemy się troszkę zakręcić. Istnieją bowiem spacerówki od 1 dnia życia. Takie spacerówki mają odpowiedni dla malucha system pasów bezpieczeństwa. Możliwość rozłożenia oparcia do pozycji leżącej, bądź minimum do 150︒.

Spacerówka taka musi mieć zdejmowane obicie, byśmy bez problemu mogli je zdjąć i wyprać. 

Wielkość spacerówki również ma znaczenie. O ile noworodek nie potrzebuje wiele miejsca, tak dwulatek już potrzebuje wygodnego i wystarczająco dużego siedziska.

Spacerówka dla siedzących maluchów – spacerówki takie przeznaczone są dla maluchów, które potrafią stabilnie siedzieć. Oprócz zwrotnych kółek, które dopasowane są do naszych potrzeb, ważne są jeszcze dwa aspekty.

Pasy dopasowane do ciała ruchliwego maluszka powinny być nie tylko solidne, ale takżę miękkie, by nie obcierały delikatnego ciała dziecka. Za bezpieczeństwo odpowiedzialny powinien być również pałąk lub półeczka, które zatrzymają dziecko, które może planować prędzej czy później ucieczkę z wózka. 

Kolejną przydatną cechą spacerówek jest możliwość zamontowania siedziskiem przodem oraz tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu możemy zdecydować, czy chcemy kontrolować dziecko, które pojedzie odwrócone w naszą stronę, czy może pozwolimy mu obserwować otaczający świat i patrzeć w kierunku jazdy. 

Spacerówka typu parasolka – Parasolki cechuje bardzo mała waga. Są to wózki dla dzieci, które potrafią już chodzić. Łatwo się składają do małych rozmiarów. Dzięki temu nie tylko łatwiej je nieść, ale także przewozić w bagażniku. 

Aby jednak były lekkie, zrezygnowano przy nich z większości udogodnień. Nie znajdziemy w nich usztywnianego siedziska, czy nawet wkładki dla maluszka. Długie spacery w takim wózku mogą się okazać po prostu niewygodne dla malca.

Wózki wielofunkcyjne

Takie wózki to już całe zestawy. Wyróżniamy wózki:

  • 2w1 – gondola i spacerówka
  • 3w1 – gondola, spacerówka i pierwszy fotelik samochodowy
  • 4w1 – gondola, spacerówka, pierwszy fotelik samochodowy i baza do auta, na której umieszczamy fotelik-nosidełko.

Plusem takich zestawów jest z pewnością cena. Jednak kupując takie wózki, musimy dokładnie sprawdzić każdy element osobno.

zakup wózka dla dziecka
fot. Pixabay.com

Wózki bliźniacze

Wózki bliźniacze to zarówno podwójne gondole, jak i spacerówki. Takie podwójne wózki są zbawieniem dla rodziców bliźniaków na spacerach.

Mogą oni wybierać między wózkami, gdzie dzieci siedzą jeden za drugim, lub takie, gdzie siedzą lub leżą obok siebie.

Wózki rok po roku

Coraz bardziej popularne są wózki rok po roku. Gdy mamy małe dziecko około 2 letnie i oczekujemy przyjścia na świat kolejnej pociechy, warto przemyśleć ich zakup.

Wózki rok po roku umożliwiają na jednym stelażu wożenie starszego dziecka w spacerówce oraz młodszego w gondoli. Tak jak w wózkach bliźniaczych, możemy wybierać czy chcemy by dzieci jechały jedno za drugim, czy wolimy mieć oboje pod ręką. 

Prócz wózków rok po roku, producenci oferują jeszcze jedno rozwiązanie. Możemy zakupić specjalne podkładki lub krzesełka montowane do stelaży wózków.

Starsze dziecko, gdy zmęczy się na spacerze, może stanąć na platformie na kółkach i jechać wózkiem stojąc czy siedząc. To rozwiązanie przyda się nawet trzylatkom, które w czasie długich spacerów mogą zapragnąć chwilę odpocząć. 

jaki wózek dla dziecka
fot. Pixabay.com

Zakup wózka to poważne zadanie. Nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę. Jeśli chcemy, by nasze pociechy podróżowały w nim wygodnie i bezpiecznie, warto sprawdzić na co zwracać uwagę kupując wózek. Pamiętajmy również o dodatkowych akcesoriach, które mogą okazać się przydatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here