Rozpoczął się sezon letni, a wraz z nim zmiana garderoby na lżejszą. W lecie chętniej odsłaniamy stopy i bardziej widoczne stają się jakiekolwiek deformacje w ich obrębie. Koślawy paluch już dawno jednak przestał być wyłącznie problemem estetycznym. To przede wszystkim problem natury medycznej, który wymaga podjęcia odpowiednich działań. Na wczesnym etapie wystarczy odpowiednio dobrana fizjoterapia, przy mocnej deformacji jedynym wyjściem staje się operacja. Masz problem z haluksami? Najlepszym rozwiązaniem będzie ortopeda Warszawa prywatnie. Podczas wizyty lekarz oceni stan deformacji oraz wyznaczy kierunek leczenia.
Kiedy mówimy o haluksach?
Z haluksami mamy do czynienia wówczas, gdy duży palec jest nienaturalnie wygięty pod kątem w kierunku palca drugiego. Widoczne jest charakterystyczne wybrzuszenie z boku, często towarzyszy temu także obrzęk, zaczerwienienie i ból. Dolegliwości te są tym silniejsze, im większa jest deformacja.
Przyczyny powstawania palucha koślawego
Deformacja stawu nie powstaje z dnia na dzień. Możemy mieć genetyczne skłonności do osłabienia jego struktury, niemniej jednak u podstaw powstawania deformacji stawu palca dużego leży noszenie niedopasowanego obuwia oraz butów na zbyt wysokim obcasie. Jeśli nosimy takie obuwie okazjonalnie, nic się nie stanie. Problem zaczyna się, gdy obuwie to staje się naszym codziennym obuwiem. Pamiętajmy jednak, że lepsze jest zapobieganie powstawania deformacji, niż późniejsze usuwanie haluksów.
Objawy haluksów
Podstawowym objawem palucha koślawego jest odczuwany w obrębie zmienionego chorobowo stawu ból. Z czasem staje się on na tyle uciążliwy, że utrudnia poruszanie się. Zdeformowany paluch ociera się o wnętrze buta, to z kolei powoduje zgrubienia, stany zapalne i obrzęki. Głęboko posunięte zmiany mogą przyczynić się do deformacji także sąsiedniego palca oraz znacznie zwiększyć szerokość stopy. W efekcie znalezienie odpowiedniego obuwia może graniczyć z cudem.
Usuwanie haluksów — metody
W początkowej fazie, gdy deformacja nie jest nasilona, by złagodzić objawy, wystarczy dobór odpowiedniego obuwia połączony z fizjoterapią. Wśród metod rehabilitacyjnych prym wiodą:
- kinezyterapia,
- oklejanie korekcyjne.
Przy nasilonych dolegliwościach bólowych, w grę wchodzi farmakoterapia, a gdy i to nie pomoże, wówczas stosuje się chirurgiczne usuwanie haluksów.