praca zdalna
fot. pexels.com

Praca w domu wymaga więcej przemyślenia, motywacji i przygotowania niż mogłoby się wydawać. Wyobrażałeś sobie, że pracując z domu będziesz miał więcej czasu? Jeżeli dopiero niedawno przeszedłeś na tryb pracy zdalnej lub dopiero o tym myślisz, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się na co musisz być przygotowany, o co zadbać, jak dobrze się zorganizować i jakich błędów nie popełniać, aby skutecznie pracować zdalnie.

Jak skutecznie pracować zdalnie i cieszyć się dodatkowym czasem wolnym?

Tak naprawdę istnieją dwie najważniejsze zasady, których powinieneś przestrzegać, jeżeli chcesz skutecznie pracować zdalnie ze swojego domu. Pierwszą z nich jest przygotowanie przestrzeni do pracy, a drugą organizacja pracy. Te ogólne i pozornie oczywiste aspekty pracy zdalnej wymagają przemyślenia, zaplanowania i wdrożenia, aby czas poświęcony na obowiązki zawodowy realizować skutecznie. Pracować zdalnie, czyli w większości przypadków z własnego miejsca zamieszkania, nie oznacza pracować mniej, ale wydajniej i wygodniej! Zadbajmy wspólnie, aby udało ci się to osiągnąć.

skuteczna praca z domu
fot. unsplash.com

Miejsce do pracy, czyli jak urządzić home office?

Jeżeli chcesz skutecznie pracować zdalnie zapomnij o siadaniu cały dzień w piżamie i wprowadź kategoryczny zakaz pracy w łóżku! Siadanie w miejscu dedykowanym wyłącznie do pracy nie tylko zmobilizuje twoje ciało, ale także umysł. Łatwiej się skoncentrujesz i przestawisz na tryb praca. Zastanów się, jakie możliwości aranżacyjne oferuje twoja przestrzeń. Masz do dyspozycji osobny pokój na gabinet? Pamiętaj, że wystarczy biurko, dobre oświetlenie i praktyczna półka do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy. Zadbaj o to, aby komputer, ładowarkę, kalendarz i wszystkie niezbędne do pracy przedmioty mieć w zasięgu ręki. Im rzadziej będziesz się odrywać od zajęć, tym wydajniej zrealizujesz swoje zadania.

Domowe biuro można urządzić na wiele sposobów: od wydzielenia osobnego pomieszczenia, po wyodrębnienie miejsca w sypialni lub w salonie np. poprzez pomalowanie ściany nad biurkiem czy ustawienie ażurowej ścianki z regałów. Masz małe mieszkanie i osobne miejsce do pracy jest nie możliwe do wykreowania? Pomyśl poza schematami! Być może nie ustawisz wygodnego, funkcjonalnego biurka pod oknem, ale możesz stworzyć kreatywne miejsce mobilne. Stolik pod laptopa, do tego mały regał na kółkach pozwolą Ci stworzyć biuro przy kanapie. Na małym mobilnym regale trzymaj  dokumenty, słuchawki, ładowarki, co ułatwi ci szybkie zamknięcie biura.

Miejsce do pracy jest ważne, ale nie jego wielkość ma znaczenie. Zaaranżowanie przestrzeni, w której wykonujemy tylko obowiązki służbowe ułatwi oddzielnie życia prywatnego od zawodowego. Dzięki temu, nie wpadniesz w pułapkę wiecznego pracowania. 

home office
for. unsplash.com

Jak się zorganizować, aby skutecznie pracować zdalnie?

Tak, jak nie zostaniesz maratończykiem tylko dlatego, że kupisz sobie najlepsze buty do biegania, tak samo nie będziesz skutecznie pracować zdalnie tylko dlatego, że masz piękne biurko, zestaw notesów, termos kawy pod ręką i superszybki Internet. Zasoby zewnętrzne są ważne, ale to samodyscyplina, motywacja i dobra organizacja zaprowadzi cię do sukcesu. Chcesz skutecznie pracować zdalnie? Zaplanuj to!

Zacznij od wprowadzenia prostych nawyków, typu: pracuję tylko do godziny 15, w czasie pracy nie odbieram telefonów, na maile odpisuję wyłącznie między godziną 12 a 13, wieczorami nie sprawdzam wiadomości służbowych itp.

Zasady, które narzucach sam sobie za pomca wewnętrznej, ale spisanej umowy mają większą moc niż sama myśl. Spóbuj więc je spisać i przestrzegaj ich, aby zachować zdrowy balans między życiem, a pracą.

Jeżeli nie mieszkasz sam, poproś domowników o szacunek dla twojego czasu pracy. Daj im jasną informację, w jakich godzinach pracujesz i potrzebujesz spokoju. Czasami nie jest to możliwe, aby spędzić dzień według ustalonego scenariusza. Awaria prądu, choroba dziecka, własne złe samopoczucie czy inne nagłe sprawy burzą misterny plan. Nie da się temu zapobiec, ale można zminimalizować straty, poprzez jak najszybsze wykonanie pilnych zadań.

Jednym z dobrych nawyków organizacji czasu, które pomogą ci skutecznie pracować zdalnie jest wcześniejsze wynotowanie zadań na kolejny dzień w odpowiedniej kolejności. Przed zakończeniem dnia pracy zastanów się, co musisz wykonac na drugi dzień. Planuj realnie i zawsze zostaw sobie 5% dodatkwoe czasu. Oprócz tego trzy pierwsze zadania na liście traktuj jako priorytetowe. Wyobraź sobie, że świat się skończy, jeśli ich nie wykonasz! To świetna metoda na prokastynację, ale także sposób na to, aby zrealizować zawodowe obowiązki, zanim zaskoczą cię ewentualne niespodzianki czy spadek motywacji.

Organizację i planowanie zadań ułatwią ci narzędzia i aplikacje, jak np.

  • Kalendarz Google (możesz go zsynchronizować z adresem mailowym udostepnić współpracownikom lub rodzinie).
  • Komunikatory np. Slack, Zoom.
  • Platformy do zarządzania projektami np. Asana, Trello.
  • Lista zadań na dany dzień.
  • Evernote

 

 

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak urządzić kącik do pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here