praca zdalna z dziećmi
fot. pexels.com

Pracujesz zdalnie, ale jednocześnie masz pod opieką dziecko, które obecnie uczy się z domu? Podpowiadamy, jak dobrze zorganizować czas oraz być elastycznym, kiedy w pracy towarzyszą młodociani domownicy. Czytaj dalej i dowiedz się, jak pogodzić pracę w domu ze zdalną nauką dzieci.

Zdalna nauka dzieci i twoja praca w domu? To może się udać!

Nie jest łatwo poświęcić się w skupieniu pracy, kiedy jednocześnie należy pomagać dziesięciolatkowi podczas lekcji online lub nadzorować nastolatka. I nie będziemy cię okłamywać twierdząc, że to możliwe bez żadnych strat lub kompromisów. Być może będziesz musiał zaakceptować pizzę na obiad od czasu do czasu. Jesteśmy jednak przekonani, że jeśli pytasz jak pogodzić pracę w domu ze zdalną nauką dzieci, to jesteś na to gotowy. Jesteśmy też przekonani, że o ile zaadoptujemy pewne nawyki i wprowadzimy mądre rodzinne zasady, praca zdalna z dziećmi pod dachem będzie wydajna i skuteczna. Zaproponujemy kilka, które powinny ułatwić wam codzienne wykonywanie swoich obowiązków. Pamiętaj, że możesz je dostosować do potrzeb swojej rodziny, a sukces zależy od konsekwencji wszystkich domowników.

jak pogodzić pracę w domu
fot. pexels.com

Rodzinny rozkład jazdy, czyli plan dnia dla każdego

Nie powinno być dla ciebie zaskoczeniem, że rutyna i checklisty to coś, co może was w tym trudnym czasie uratować. Zintegrujcie swoje plany lekcji, harmonogram pracy i sprawdźcie, w jakich godzinach zarówno ty, partner, jak i dzieci jesteście zajęci obowiązkami. Tu zaznacz koniecznie te lekcje dzieci, przy których musisz uczestniczyć “na zapleczu”. 

Mając harmonogram dzieci oraz partnera (plan lekcji, zajęcia dodatkowe, okienka, przerwy, karmienie zwierzaków, obiad, czas na bajki czy gry itp., godziny pracy online, godziny telefonów itd.) możesz wyodrębnić bloki czasowe, w których dzieci są zaangażowane w aktywność. Chodzi o czas, kiedy w 99% nie potrzebują twojej pomocy. Wśród nich na pewno znajdą się niektóre lekcje online czy czas oglądania bajek lub grania na komputerze. Ten gwarantowany czas jest najcenniejszy, więc przeznacz go na umawianie rozmów telefonicznych i wykonywanie najbardziej angażujących i wymagających zadań biznesowych. W ten sposób łatwiej pogodzisz pracę w domu ze zdalną nauką dzieci. Wystarczy dopasować swoje „rozkłady jazdy”. Jeżeli z góry wiesz, kiedy bierzesz udział w konferencji lub prowadzisz szkolenie, niech twoja druga połowa przejmie rolę głównego opiekuna lub poproś o pomoc bliskich. Pomyśl, czy córka lub syn może pójść na jeden dzień lekcji zdalnych do kolegi z klasy, a w zamian innego dnia, ty zaprosisz dzieci do siebie?

Checklisty ułatwią naukę i pracę w domu

Każdego wieczoru opracowuje checklisty dla siebie i dzieci. Checklista ucznia powinna zawierać czynności, które wykonuje przed szkołą, w czasie szkoły, po szkole oraz wieczorem np.

  • Ubieranie się, przygotowanie śniadania, karmienie kota.
  • Lekcje, karmienie rybek, lekcje, obiad, rysowanie, lekcje, spacer z psem.
  • Bajki/filmy 1h
  • Zadanie domowe, wyrzucenie śmieci.
  • Granie na konsoli 1h
  • Kolacja,kąpiel, czytanie książki.

Dodaj do tego widełki czasowe i zadbaj, aby dziecko “nie wiedząc co ma teraz robić” mogło bez problemu sięgnąć po swoją ściągę, zamiast przeszkadzać ci w pracy.

Kluczem do sukcesu jest zadbanie o to, aby dzieci, szczególnie młodsze, miały przygotowane przybory, książki, ubranie. Nastolatki mogą mieć dodatkowe zadanie pt. zaopiekować się młodszym rodzeństwem, odgrzać obiad czy odkurzyć.

Nagrodą za zrealizowanie checklisty może być dodatkowa godzina grania w weekend lub słodycz. 

kącik do pracy w domu
fot. pexels.com

Przygotuj miejsce do zabawy dla młodszych dzieci przy swoim biurku

Nie jest możliwe zamknąć się przed młodszymi dziećmi na 8 godzin w innym pokoju i udawać, że nas nie ma. Dlatego z myślą o nich przygotuj w swoim kąciku pracy przestrzeń dla najmłodszego potomstwa: stolik, stos kartek, koszyki z kredkami, klocki, figurki itp. Ostatecznie miej pod ręką tablet z grami dla dzieci i słuchawki. Ustal jednak jasne zasady przebywania z tobą podczas pracy. Możesz wykorzystać do tego alarm w telefonie (kiedy zadzwoni budzik wrócisz do siostry/taty lub pójdziesz zrobić zdanie/oglądać film).

Chcesz wiedzieć jak pogodzić pracę w domu z opieką nad dziećmi? Wydłuż dobę i zyskaj czas dla siebie

Nauka i praca zdalna wszystkich domowników w tym samym czasie wymaga pewnych kompromisów, zmian i elastyczności. Dzieci powinny mieć swoją rutynę i jasne zasady. Zminimalizuje to ryzyko nudy, zapominania o rzeczach i wołania co 15 minut: Mamo, Tato. Ty również zadbaj o nową, lepszą organizację swojego dnia.

Wskazówki, jak zyskać czas dla siebie i czas wolny pracując zdalnie z domu z dziećmi:

  • Ustaw budzik godzinę wcześniej niż zazwyczaj budzi się rodzina. Wykorzystaj ten czas dla siebie (medytacja, kawa, aromatyczna herbata, spacer, ćwiczenia, pisanie pamiętnika, czytanie, słuchanie muzyki). Wybierz to, co napełnia cię pozytywną energią, odpręża, ale nie usypia!
  • Wprowadź stałe punkty tygodnia np. wspólne wieczorne planowanie, czas na wyciszenie (dzieci rysują/czytają), sobotnie rozwiązywanie nagromadzonych spraw z tygodnia. Wskazówka: przyczep notes na lodówce, aby każdy mógł zapisać swoje uwagi np. kupienie zeszytów, naprawienie lampki, rozwiązanie konfliktu rodzeństwa o dostęp do tabletu, konsoli.
  • Wprowadź dobre nawyki organizacyjne, jak opracowywanie checklisty na drugi dzień.
  • Planuj jadłospis i w weekendy zadbaj o zaopatrzenie (dzieci same sięgną po przekąskę, a tobie łatwiej będzie przygotować obiad zerkając na gotowe pomysły).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here