Wykąpanie czworonoga to nie lada wyzwanie dla niejednego właściciela. Czynność ta może być bardzo stresująca dla zwierzaków. Niektóre psy wyrywają się, są niespokojne i przeraźliwie boją się wody. Jak poprawnie myć psa? I jak zapewnić mu pełen komfort, bezpieczeństwo i spokój podczas mycia?
Jak często myć psa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość kąpieli zależy od kilku czynników. Można zaliczyć do nich wiek zwierzęcia, jego rasę, miejsce bytowania oraz tryb życia. Niektóre psy uwielbiają tarzać się w trawie, biegać po kałużach czy błocie. Takie czworonogi można myć bardzo często – nawet kilka razy w tygodniu. Jak poznać, kiedy pies potrzebuje kąpieli? Jest to kwestia dość subiektywna. W dużym skrócie, jeśli pies ma brudną, niemiłą w dotyku sierść, która ma nieprzyjemny zapach, najwyższy czas na czynności pielęgnacyjne!
Inaczej jest z „psami-czyściochami”, które raczej omijają błoto, nie lubią tarzać się w piachu czy trawie itp. Takim zwierzakom wystarczy kąpiel raz w miesiącu czy nawet rzadziej.
Specjalnego traktowania wymagają czworonogi z włosami (np. Yorkshire teriery, shih-tzu czy maltańczyki). Takie psy potrzebują częstszych kąpieli – np. raz w tygodniu czy co dwa tygodnie.
Bezpieczna i komfortowa kąpiel
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektóre psy niezbyt lubią kąpiele. Przez strach czy niechęć czworonoga czasem wydaje się wręcz niemożliwe, żeby umieścić go w wannie, misce czy prysznicu. Dlatego ważne jest, aby zapewnić pupilowi stuprocentowe poczucie bezpieczeństwa i pełen spokój. Podczas kąpieli dbajmy o to, aby nie oblać psiej głowy (a szczególnie oczu i uszu) wodą. Woda nie może być ani za zimna, ani za ciepła. Zawsze przed włożeniem psa do miski/wanny sprawdźmy jej temperaturę. Pamiętajmy również o tym, aby pies przed kąpaniem był na czczo – szczególnie wtedy, kiedy bardzo stresuje go ta czynność. Aby zapewnić czworonogowi wygodną pozycję podczas mycia, na dnie miski/wanny można położyć specjalną matę antypoślizgową, która pozwoli mu zachować stabilną pozycję.
Po umyciu należy dokładnie wytrzeć psa. Przyda się do tego większy ręcznik. Czynność warto zacząć od łap – żeby pupil się nie poślizgnął, kiedy będzie chciał od nas odbiec. Możemy wykorzystać również suszarkę, jeśli pies się jej nie boi. Suszarkę trzymamy w odległości min. 20 cm od skóry czworonoga.
Kosmetyki do psiej kąpieli
Ważną zasadą dotyczącą psich kąpieli jest używanie kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych. Żele, mydła czy płyny dla ludzi nie nadają się do mycia czworonogów. Dlaczego? Ponieważ skóra ludzka i skóra psa mają zupełnie inne pH, co sprawia, że kosmetyki dla ludzi mogą podrażniać psią skórę.
Najważniejszym kosmetykiem przeznaczonym do psiej pielęgnacji jest szampon. Na rynku znajdziemy różne preparaty – np. dla szczeniaków, dla psów z włosami, z długą lub krótką sierścią, z jasną bądź ciemną sierścią, dla alergików, czy też dla czworonogów zmagających się z problemami dermatologicznymi. Szampon należy dopasować do wymagań i potrzeb sierści i skóry psa.
W przypadku psów z włosami po myciu można zastosować specjalną odżywkę. Preparat ułatwi rozczesywanie włosów, doda im blasku, pięknego zapachu oraz wyjątkowej miękkości.
Kąpanie psa to ważny element opieki nad zwierzęciem. Dlatego – tak samo, jak np. w przypadku odżywiania – należy zadbać o to, aby wykorzystywać produkty o najwyższej jakości. Preparaty do mycia warto kupić w sprawdzonym miejscu. Ich szeroki wybór oferuje sklep Aquael Zoo. Jego propozycją są szampony wykonane na bazie starannie wyselekcjonowanych, całkowicie bezpiecznych składników – wyprodukowane przez takie marki jak Comfy, Beaphar, Dermapharm oraz Dr Seidel. Na stronie znajdziemy preparaty przeznaczone dla dorosłych psów i szczeniaków, ułatwiające rozczesywanie, dla ciemnej i jasnej sierści itp.