Najbardziej charakterystyczne objawy choroby POChP

POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. WHO klasyfikuje ją, jako chorobę cywilizacyjną, co oznacza, że dotyka pacjentów niezależnie od rasy, płci czy środowiska, w jakim żyją. W przebiegu POChP dochodzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Ma to związek ze stanem zapalnym w oskrzelach, zmianami w miąższu płuc oraz w naczyniach płucnych. Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie? Jakie są typowe objawy choroby POChP? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Szacuje się, że na POChP choruje ponad 380 milionów ludzi, z czego około 2 miliony w Polsce. Jeszcze do niedawna chorobę częściej diagnozowano u mężczyzn, jednak obecnie w niemal równym stopniu dotyka ona przedstawicieli obu płci. Wciąż najważniejszym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu.

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc zdecydowanie najczęściej diagnozuje się u osób dorosłych, po 40. roku życia, które są lub były palaczami, również biernymi. Jeśli ten opis dotyczy także Ciebie, to mając typowe objawy POChP, tj. przewlekły kaszel, duszność, obniżoną tolerancję wysiłku czy odkrztuszanie plwociny, jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na konsultację pulmonologiczną.

Trzeba natomiast podkreślić, że POChP, wbrew obiegowej opinii, nie jest tylko chorobą nałogowych palaczy. Coraz ważniejszy czynnik ryzyka stanowi silnie zanieczyszczone powietrze. Składniki smogu, takie jak pyły zawieszone i toksyczne gazy, mogą powodować nieodwracalne zmiany w płucach. Nieprzypadkowo w krajach z bardzo niską jakością powietrza, takich jak Polska, sukcesywnie przybywa chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, które nigdy nie paliły papierosów.

Na kontakt z gazami i pyłami stanowiącymi czynniki wywołujące POChP są narażeni przedstawiciele wielu profesji. Można tutaj wymienić przede wszystkim górników, hutników, metalurgów, pracowników firm chemicznych, rolników, sprzątaczy, pracowników produkcyjnych, budowlańców, wykończeniowców oraz kosmetyczki (narażone na wdychanie pyłów i lakierów podczas stylizacji paznokci).

Późne rozpoznanie – największy problem związany z POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się rozwijać latami i nie dawać żadnych specyficznych objawów lub też są one na tyle skąpe, że nie budzą niepokoju. Z tego powodu niestety wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero w momencie, gdy choroba mocno odbija się m.in. na jakości życia.

Szczególnie problematyczna bywa diagnostyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc u nałogowych palaczy. W ich przypadku objawy choroby POChP mogą być łatwo „zrzucane” na karb nałogu. Przykładowo: osoba, która wciąż kaszle wychodzi z założenia, że jest to po prostu skutek drażnienia płuc i krtani przez dym papierosowy. Tymczasem może to być pierwszy sygnał świadczący o rozwoju przewlekłej choroby.

Osobny problem stanowi mylenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc z astmą. Stąd warto wiedzieć, jakie są najbardziej charakterystyczne cechy POChP odróżniające tę chorobę właśnie od astmy:

  • POChP najczęściej występuje u palaczy,
  • diagnozuje się ją głównie u osób po 40. roku życia,
  • powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych,
  • objawy choroby POChP narastają stopniowo,
  • kaszel ma charakter przewlekły, nie napadowy.

Objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza

Najbardziej charakterystycznym objawem jest narastająca duszność. W zaawansowanym stadium choroby może ona już bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, wykonywanie obowiązków zawodowych i domowych, a w skrajnym przypadku nawet umycie się, ubranie, przyrządzenie sobie posiłku itp.

Kolejnym ważnym objawem choroby POChP jest wspomniany już przewlekły kaszel. W odróżnieniu od kaszlu astmatycznego nie jest on napadowy, dlatego wiele osób (zwłaszcza palaczy) go lekceważy. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się tygodniami, nasila się rano i wieczorem i nie ma związku z infekcją czy alergią, to jest to wyraźny sygnał świadczący o konieczności zgłoszenia się do lekarza.

Ważnym objawem POChP objawem jest obniżona tolerancja wysiłkowa, którą mogą u siebie zaobserwować osoby aktywne, mające coraz większe trudności z uprawianiem sportu, odczuwające przewlekłe zmęczenie, a z czasem także mogące mieć problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, jak wchodzenie po schodach, sprzątanie itd.

Niepokojącym objawem choroby POChP może być odkrztuszanie plwociny. Mówimy tutaj m.in. o gęstej wydzielinie w kolorze zielono-żółtym lub białym. Osoby chorujące na POChP mogą szczególnie intensywnie odkrztuszać plwocinę rano po przebudzeniu.

To jest ważne:

Jeśli w plwocinie znajduje się krew lub skrzepy krwi, to taki objaw może wskazywać na chorobę inną niż POChP – włącznie z nowotworem płuca.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, a w dodatku znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, to nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do lekarza. Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here