jaki odkurzacz pionowy kupić
fot. Pixabay.com

Odkurzacze pionowe długi czas były traktowane jak ciekawostka dla osób szukających designu. Okazało się jednak, że bardzo szybko zaczęły zyskiwać na popularności. Dzięki temu mamy dziś bardzo duży wybór odkurzaczy pionowych. Jaki wybrać?

Jak działa odkurzacz pionowy?

Już sama nazwa wskazuje na to, jak wygląda odkurzacz pionowy. Bez zbędnych rur, nie musimy go za sobą ciągnąć, ani nosić. 

Rury, szczotka, silnik i rączka odkurzacza wbudowane są w jednej bryle. Niektóre modele mopujące podłogi mają także wbudowany także pojemnik na wodę, a inne zaś pozwalają na odłączenie miniodkurzacza i posprzątanie np auta.

Odkurzacz pionowy nie potrzebuje worków. Cały kurz i brud gromadzi się w specjalnym pojemniku. Gdy się napełni, wystarczy go wyjąć, opróżnić i włożyć na miejsce. 

Odkurzacze takie są więc nie tylko poręczne, ale także łatwe w użytkowaniu.

jaki wybrać odkurzacz pionowy?
fot, Unsplash.com

Rodzaje odkurzaczy pionowych

Odkurzacze pionowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Są to odkurzacze: 

  • przewodowe
  • bezprzewodowe

Oba typy mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla jednych brak kabla to większa wygoda użytkowania. Inni widzą w tym konieczność ładowania baterii. Kabel zaś daje im możliwość dłuższego używania sprzętu.

Innym podziałem mogą być odkurzacze zwykłe lub odkurzacze z funkcją mopowania. 

Moc silnika

Im mocniejszy silnik, tym większa moc ssania? Niekoniecznie. Na to ma wpływ także szczelność obudowy, rodzaj szczotki czy budowa zbiornika na kurz. 

Rodzaj filtra

W odkurzaczach pionowych mamy już możliwość kupienia wielowarstwowego filtra. Są również dostępne modele z filtrami HEPA, które są jednymi z najlepszych filtrów obecnie dostępnych . Dedykowane są one przede wszystkim alergikom.

Możemy przed zakupem sprawdzić, czy nasz filtr jest zmywalny. Jeżeli tak to, przy odpowiedniej konserwacji, możemy używać go przez wiele lat.

Długość pracy na jednym ładowaniu

Jest to parametr ważny dla odkurzaczy bezprzewodowych. Więc nie oszukujmy się – dla większości odkurzaczy pionowych. 

Odkurzanie takim bezprzewodowym odkurzaczem jest o tyle wygodne, że nie musimy przełączać się nim od gniazdka do gniazdka. To jednak wiąże się z ograniczonym czasem sprzątania. 

Każdy akumulator ma w specyfikacji wypisany czas ładowania i czas czas pracy. Możemy to sprawdzić przed zakupem konkretnego modelu.

Dodatkowe gadżety 

Podświetlenie LED

niektóre pionowe odkurzacze posiadają w okolicach szczotki oświetlenie LED. Ma ono na celu pomóc nam w zebraniu wszelkich zanieczyszczeń nawet w trudnodostępnych i nie zawsze widocznych miejscach. 

Odkurzacz ręczny

Niektóre modele posiadają wbudowany w obudowie mniejszy, ręczny odkurzacz. Jest to wspaniałe rozwiązanie, któremu odkurzacze pionowe zawdzięczają swoją popularność. 

Mini odkurzacz jest lekki, a jednocześnie wydajny. Możemy nie tylko wykorzystać go od czyszczenia auta, ale także regały z książkami, kanapy, czy w wysokich miejscach. 

Uchwyt ścienny

Często modele pionowych odkurzaczy posiadają na wyposażeniu uchwyty ścienne. Oprócz tego, że dzięki nim mamy jak przechowywać odkurzacz.

Sprzątanie na mokro

Wykorzystanie odkurzaczy pionowych do tego, by przy okazji odkurzania umyć od razu podłogi okazało się strzałem w dziesiątkę. Fanów takiego połączenia obu tych czynności nie brakuje. Dlatego też coraz więcej osób kupuje odkurzacze z funkcją mapowania.

Odkurzacz taki posiada zazwyczaj dwa zbiorniki. Jeden na kurz i brud, a drugi na wodę z detergentem, która będzie myła podłogi.

Schowek na akcesoria

W czasie sprzątania potrzebujemy różnych akcesoriów. Szczotka do szczelin, do dywanów, znów do paneli… Niektórzy producenci zdecydowali się, że dodatkowe szczotki znajdą swoje miejsce w obudowie odkurzacza. Nie będziemy musieli dzięki temu po każdą końcówkę biegać do schowka.

jak wybrać odkurzacz pionowy
fot. Unsplash.com

Odkurzacze pionowe mają zarówno swoje wady jak i zalety. Wygoda użytkowania jest z pewnością zaletą. Jednak pamiętać musimy, że zwłaszcza w przypadku tańszych modeli, możemy mieć problem z pojemnością akumulatora lub pojemnością pojemnika na kurz.

Jeśli zdecydujemy się na kupno odkurzacza pionowego, warto poszukać modelu odpowiedniego dla nas. Dzięki temu będziemy zadowoleni z użytkowania go.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here