co to depilacja ipl?
fot. Pixabay.com

Depilację światłem,  dzięki nowoczesnej technice, możemy wykonać same w domu. Na czym polega i jaki depilator do tego wybrać najlepszy? Koniecznie sprawdź nasz poradnik!

Czym jest epilacja?

Mimo, że przyjęło się nazywać wszystkie metody usuwania niechcianego owłosienia depilacją, nie do końca to nazewnictwo jest poprawne. Depilacja to krótkotrwałe pozbycie się owłosienia. Takie jak golenie, używanie wosków czy depilacja chemiczna. 

Długotrwałe lub stałe pozbycie się włosów poprawnie nazywane jest epilacją. Wyróżniamy epilację laserową oraz fotodepilację IPL. Obie te metody w języku potocznym nazywane są depilacją laserową.

Nie są to metody tożsame. Jednak obie emitują światło, które następnie zamieniane jest w energię. Ta dociera do cebulek włosa sprawiając, że ten wypada.

Laser działa punktowo. Wytwarza fale o stałej częstotliwości. Docierają one w głąb włosa i uszkadzają cebulkę. Dzięki temu cały włos wypada.

Zaś depilator zwany IPL (Intense Pulse Light) ma za zadanie wytwarzanie fal o różnej częstotliwości. Zanim dotrą one do skóry, przechodzą przez szereg filtrów. 

Zabieg wykonywany epilatorem IPL, w przeciwieństwie do używania lasera, jest bezbolesny. Dzięki temu staje się również coraz bardziej popularny. Pozwala on bowiem na wykonanie zabiegu w domowym zaciszu.

Już nie musimy umawiać się na depilację u kosmetyczki. Uzyskamy ten sam efekt w swoim własnym domu. 

Czy IPL jest skuteczne?

Czołowi producenci depilatorów IPL zapewniają, że już po 3 zabiegach zauważymy różnicę. Podkreślają jednak również, że wszystko zależy od indywidualnych cech takich jak kolor owłosienia, czy nawet odcień skóry

Ważne jest to, że na początku stosowania IPL musimy powtórzyć zabieg co 1-2 tygodnie. Jedynie wtedy sam zabieg będzie na tyle efektywny, abyśmy mogły cieszyć się jego efektami.

To wszystko dlatego, że depilacja światłem działa jedynie na włosy, które znajdują się akurat w fazie wzrostu. 

depilacja laserowa
fot. Unsplash.com

Czy IPL jest dla każdego?

Depilacja światłem najmniej efektywna będzie u osób z bardzo ciemną skórą. Gorszych efektów mogą spodziewać się również osoby z włosami siwymi, rudymi oraz o jasnym odcieniu blond. 

To dlatego, że wytwarzane przez urządzenie światło, zmienione w energię wie, gdzie wędrować, dzięki melatoninie. 

Ten barwnik skóry jest ciemniejszy. Nadaje m.in. koloru włosów. Im jej więcej, tym włosy są ciemniejsze. Ciemny kolor zaś przyciąga energię świetlną. Depilator IPL może więc, dzięki melatoninie, skupić się we włosach i wędrować aż do ich cebulek.

Metoda taka jest najskuteczniejsza i najbardziej bezpieczna ze wszystkich metod depilacji. Pozbywając się owłosienia dzięki IPL nie mamy możliwości zacięcia się. Ne grożą nam podrażnienia jak podczas zabiegów chemicznych. Jest to też depilacja zupełnie bezbolesna. Nie musimy w jej czasie używać żadnych żeli, pianek, czy innych kosmetyków.

Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania IPL. Jedynie kobiety w ciąży powinny na czas jej trwania odstawić depilator IPL dla bezpieczeństwa swojego i dziecka. 

Jest to spowodowane faktem, że używanie IPL nie było testowane na kobietach w ciąży. Światło zamienia się w energię, która mogłaby teoretycznie mieć wpływ na rozwój dziecka. 

IPL nie stosujemy także na poparzeniach, zadrapaniach, piegach, a nawet po opalaniu. Innymi przeciwwskazaniami mogą być choroby skóry, czy żylaki.

Osoby z cukrzycą, niewydolnością serca czy epilepsją również powinny zrezygnować z zabiegu IPL. Producenci odradzają zabiegi na brodawkach, tatuażach czy przebarwieniach skóry.

Czy używanie IPL jest trudne?

Używanie poszczególnych urządzeń z pewnością się różni od siebie. Ważne, że możemy stosować ten rodzaj depilatora na całej powierzchni ciała. 

Zazwyczaj do zestawów dołączone są specjalne nakładki. Końcówki do depilacji pach, nóg, twarzy, czy okolic intymnych. Co ważne, okolic, a nie samych miejsc intymnych.

Przed pierwszym zabiegiem ważne jest, by ogolić włoski, lub wydepilować je woskiem. Następnie osuszamy dokładnie miejsca, które chcemy wydepilować.. Dobieramy w ustawieniach odcień naszej skóry. Niektóre modele robią to automatycznie. 

Ustawiamy depilator IPL pod kątem prostym do skóry. Przesuwając depilator po danej części ciała aplikujemy nim błyski. 

Warto pamiętać, że nie naświetla się dwa razy tego samego miejsca. Po kilku miesiącach użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta, będziemy mogli cieszyć się gładką skórą przez wiele tygodni.

depilator ipl jaki wybrać?
fot. Unsplash.com

Używanie depilatorów IPL jest dziecinnie łatwe. Mimo tego, że same urządzenia nie są tak tanie jak golarki, coraz częściej możemy znaleźć je na sklepowych półkach. Dzięki temu, że wykonanie zabiegu w domu może być dla nas wygodniejsze, nie musimy już wybierać się do kosmetyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here