po co mi wideorejestrator?
fot. Unsplash.com

Wideorejestratory, które montujemy w autach od pewnego czasu zyskują coraz większą popularność. Kiedy nam się przyda kamerka samochodowa? Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego modelu? Kiedy nagranie z kamerki może okazać się dowodem na policji? Sprawdziliśmy to!

Kamerka samochodowa – kiedy się przydaje?

Nagrania z kamerki samochodowej, która spełniają odpowiednie parametry, mogą być potraktowane przez policję jako dowody w sprawie. Kiedy? Na przykład, gdy jesteśmy uczestnikami wypadku lub zdarzenia drogowego. Dzięki nagraniom z kamerki biegli mogą prześledzić bieg wydarzeń i stwierdzić, kto zawinił. 

Możemy również potraktować nagranie z kamerki jako dowód, gdy na parkingu ktoś uszkodzi nasze auto. W takiej sytuacji nie tylko łatwiej będzie nam namierzyć sprawcę, ale także możemy podać sprawę na policję. Także ubezpieczyciel będzie wdzięczny za taką informację. 

Od 1 czerwca 2021 roku w życie wchodzi Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Mówi ona, że kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa na pasach pieszemu, gdy stwierdzi, że pieszy ma zamiar przejść i zbliża się do krawężnika. 

Jednak pieszy, prócz praw, również ma swoje obowiązki wynikające z Nowelizacji. Naszym zdaniem wykorzystanie rejestratorów samochodowych jako dowodów w sprawach będzie od tego dnia jeszcze bardziej doceniane przez wszystkich kierowców.

Jaki wideorejestrator wybrać?

Możemy szukać kamerek samochodowych, które montujemy w okolicach lusterka na przedniej szybie. Takie urządzenia pokazują obraz, który znajduje się przed nami. 

Są jednak także wideorejestratory, które składają się z dwóch kamerek. Kamery przedniej i tylnej. Dzięki takim zestawom, nie tylko mamy zapisane co działo się za autem, ale także możemy ją podłączyć do samochodu tak, by zrobić z niej kamerę cofania. 

Bez względu na to, na jaki typ rejestratora się zdecydujemy, ważne jest kilka parametrów związanych z nagrywaniem.

jak wybrać kamerkę samochodową?
fot. Unsplash.com

Na co zwrócić uwagę kupując wideorejestrator?

Jakość nagrań

Wideorejestrator na niewiele się zda, gdy obraz nie będzie dokładny. Nie mogąc odczytać np tablic rejestracyjnych sprawcy wypadku, nie mamy co liczyć na to, że policja skorzysta w pełni z naszego nagrania. Równie ważna jest jakość nagrań w dzień jak i w nocy. 

Dobra kamera samochodowa nagrywa w technologii FullHD. Jednak coraz więcej producentów stawia na nagrania jakości 4K

Rozdzielczość

Rozdzielczość matrycy wpływa na przetwarzanie obrazu naturalnego w cyfrowy. Poszukajmy takiej kamery, której matryca będzie miała minimum 2 Mpix.

Prędkość klatkowa

Jest to parametr kamer, na który warto zwrócić uwagę. Aby nagrany obraz nam nie skakał i był płynny, powinniśmy kupić kamerkę, która rejestruje minimum 30 klatek na sekundę. 

Przysłona obiektywu

Wpływa ona na jakość materiału po zmroku. Im więcej szczegółów po zmroku zarejestrujemy kamerą, tym lepiej. Najlepsze wideorejestratory posiadają wartość tą równą F/1.4.

Zapis nagrań

Dodatkowo warto sprawdzić, gdzie zapisywane są filmy z naszego wideorejestratora. Różni producenci inaczej sobie z tym radzą.

Jedni wyposażyli swój sprzęt w dyski. Rejestrują one określoną ilość godzin, po czym nadpisują na nagranie kolejne filmy.

Innym rozwiązaniem są wejścia SD lub microSD. zasada nadpisywania w obu przypadkach jest taka sama.

Istnieją jednak kamerki, które nie posiadają ani wejścia na kartę pamięci, ani nawet wbudowanej pamięci. Wysyłają one za to filmy specjalnej aplikacji. My mamy do nich dostęp w swoim telefonie i w każdej chwili możemy je ściągnąć. 

Tryb parkingowy

To bardzo przydatna funkcja. Kamery włączają się w momencie, gdy zarejestrują ruch lub wibracje. Nawet, gdy samochód jest wyłączony. Funkcja ta przydaje się, gdy ktoś nam zniszczył lub uszkodził samochód na parkingu. 

Informacje zawarte w filmie

Podana data, godzina oraz prędkość, z jaką porusza się samochód. Są to dane, które z pewnością powinna rejestrować nasza kamera samochodowa. Bez nich policja nie ma wszystkich danych i nie zawsze będzie mogła w pełni wykorzystać potencjał naszego nagrania. 

jaki wideorejestrator kupić?
fot. Unsplash.com

Zakup kamery samochodowej nie jest obowiązkiem. Jednak coraz większa liczba samochodów na naszych ulicach sprawia, że codziennie kamery zyskują nowych fanów. Gdy w życie wejdą nowe przepisy i może się okazać, że jedynie nagranie z kamery uchroni nas przed konsekwencjami wtargnięcia pieszego na pasy, kamery będą jeszcze popularniejsze. Dlatego warto się w taką zaopatrzyć już dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here