Karma bytowa dla szczeniaka

Karmy bytowe to zbilansowane pokarmy przeznaczone do codziennego stosowania. Są dedykowane dla psów zdrowych, nie posiadających obciążeń zdrowotnych w postaci schorzeń lub alergii. Karma bytowa powinna być dobrana pod kątem potrzeb konkretnego psiaka, jego wieku, rasy, masy ciała oraz stanu zdrowia. Poniżej udzielamy porad jak dobrać karmę bytową dla szczeniaka.

Kompletna karma bytowa, czyli jaka?

Karmy bytowe to obecnie najchętniej wybierane karmy dedykowane dla psiaków. Dobrej jakości karma bytowa powinna zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe Twojego pupila. Zdecydowaną zaletą karm bytowych jest fakt, że nie trzeba ich mieszać z innymi typami karmy. Ponadto, nawet po długim okresie spożywania tego samego produktu, u Twojego psiaka nie powinny wystąpić żadne niedobory żywieniowe.

Karmy bytowe są dostępne w wersji mokrej i suchej, co pozwala na dobór karmy zgodnie z preferencjami konkretnego zwierzaka. Obie grupy produktów są w podobnym stopniu zbilansowane i mogą stanowić podstawę psiej diety.

Karmy suche odznaczają się wilgotnością na poziomie od kilku do 20 procent. Wykazują także dość wysoką kaloryczność przy niewielkiej objętości oraz dobrej strawności. Karmy mokre są wilgotne na poziomie nawet 75% lub więcej. Mają też nieco mniejszą kaloryczność, a więc należy podawać je w większych porcjach. Przekłada się to także na komfort opiekunów zwierząt. Co prawda, psy zazwyczaj preferują spożywanie karm mokrych, jednak wiąże się to z koniecznością kupowania jej większej ilości.

Najlepszym rozwiązaniem jest testowanie kilku różnych karm bytowych oraz obserwowanie stanu zdrowia psiaka oraz jego stolca. Jeśli stolec jest dobrze uformowany, sierść zwierzęcia błyszczy oraz jest ono skore do zabawy, najprawdopodobniej wybrałeś odpowiednią karmę. Warto podawać karmę przez okres minimum dwóch miesięcy, aktywnie obserwując zmiany w zachowaniu i wyglądzie zwierzęcia.

Karmy bytowe dla szczeniąt – dla zdrowego i sprawnego rozwoju

Karmy dedykowane dla szczeniąt tworzą specjalną grupę produktów. Są to karmy bytowe, o wyselekcjonowanym składzie oraz zwiększonym udziale substancji odżywczych. Karmy dla szczeniąt są także łatwostrawne, co ma zapobiegać powstawaniu potencjalnych zaburzeń w układzie trawiennym – na przykład biegunek. Są także wysoce energetyczne, z uwagi na specyficzne potrzeby szczeniąt, których zapotrzebowanie na energię jest nawet dwukrotnie wyższe niż w przypadku zwierząt dorosłych.

Karma bytowa dla szczeniąt powinna być podawana regularnie, 3-4 razy w ciągu dnia, przez okres pierwszych 6 miesięcy życia. Karmienie warto powtarzać o stałych godzinach, co zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, regularne posiłki w mniejszych porcjach pomogą Twojemu zwierzęciu zachować układ pokarmowy w dobrym stanie.

Dobierając karmę bytową, należy też mieć na uwadze dostęp do wody, szczególnie gdy mowa o karmie suchej. Ponieważ spożywają je psy, przyjmują minimalną ilość wody, powinny mieć cały dostęp do miski ze świeżym płynem.

Wśród dostępnych karm bytowych znajdziesz także produkty dedykowane dla ras o określonych potrzebach. Do wyboru są karmy dla: ras dużych, ras małych, ras średnich oraz ras szybko rosnących. Warto podkreślić, że szczenięta ras małych powinny być karmione karmą bytową przez okres nawet 12 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here