Jaki laptop kupić
fot. Pixabay.com

Laptopy to jedne z chętniej kupowanych sprzętów ostatnich miesięcy. Praca zdalna i nauka online sprawiają, że nasze dotychczasowe urządzenia nie radzą już sobie z nowinkami technologicznymi. Czas więc na wymianę komputera. Jak nie zgubić się w gąszczu ofert?

Jaki laptop dla kogo?

Na rynku komputerowym istnieje cała gama laptopów przeznaczonych dla poszczególnych grup odbiorców. Choć z zewnątrz wyglądają podobnie, to co kryje ich wnętrze dopasowane jest już do indywidualnych potrzeb.

Tak też inne parametry komponentów znajdziemy w  laptopach biznesowych, tych dla graczy, do oglądania filmów oraz inne do obróbki materiałów multimedialnych.

Czym się one różnią? Co, jeśli chcemy wykorzystać naszego nowego laptopa do zadań biurowych, by w wolnym czasie oglądać na nim filmy? Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując laptopa?

Jak wybrać laptopa do pracy?

Laptopy mają przewagę nad komputerami stacjonarnymi dzięki temu, że możemy je zabrać ze sobą wszędzie. Jeśli więc pracujemy zdalnie, lub częściowo zdalnie, laptop będzie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego PCta.

Nieważne, czy naszą pracę zdalną wykonujemy w salonie, domowym biurze, czy poza domem. Laptop idealnie sprawdzi się w każdym tym miejscu.

Prócz mobilności i mocnej baterii, by nie trzeba było wciąż go używać na kablu, warto zwrócić uwagę również na inne rzeczy. Na przykład na to, czy nasz komputer ma wystarczające parametry, by obsługiwać programy, na których pracujemy.

O ile laptopy do przeglądania internetu nie potrzebują mocnych podzespołów, tak sprzęt na którym działać mają profesjonalne programy, już powinien być odpowiednio do nich dostosowany

Laptop biznesowy nie potrzebuje najnowszej karty graficznej. Zamiast niej lepiej wybrać ten model, który ma więcej pamięci RAM i bardzo dobry procesor.

Równie ważny jest dysk twardy. W czasie pracy musimy zapisywać wiele plików. W czasie tworzenia poszczególnych projektów, nie może nam zabraknąć miejsca na dysku.

Laptop do pracy powinien więc mieć bardzo dobry procesor, oraz pamięci operacyjną i pamięć wewnętrzną. Lepiej zainwestować w sprzęt z lepszymi tymi podzespołami, niż z najlepszą kartą dźwiękową czy graficzną.

Ponadto powinien być lekki i zrobiony z wytrzymałej obudowy.

Jeżeli Twoja praca opiera się na wideokonferencjach, lub musisz być online, warto sprawdzić czy model, który chcemy kupić posiada modem 4G LTE. Możemy sprawdzić również, jakie posiadamy złącza i porty.

Prócz tradycyjnego USB warto mieć także czytnik kart pamięci, HDMI i Display Port, Thunderbolt lub Ethernet / RJ45 by móc połączyć się przewodowo z siecią internetową.

jak wybrać laptop
fot. Pixabay.com

Jak wybrać komputer do obróbki plików multimedialnych?

Jeśli Twoja praca polega na obróbce zdjęć, filmów lub muzyki, oprócz wyżej wymienionych cech potrzebujesz laptopa do zadań specjalnych.

Procesor komputera powinien być minimum czterordzeniowy – najlepiej Intel Core i7 i pamięć RAM 16-32 GB. Równie ważna jak pamięć jest karta graficzna. Jeżeli chcemy składać filmy 4K, musimy sprawdzić, czy nasza karta jest dedykowana, nie zaś zintegrowana.

Matryca – jeżeli planujemy pracować przede wszystkim na laptopie i nagrywamy filmy w rozdzielczości 4K, to nasz monitor również powinien mieć taką rozdzielczość.

Minimalna wartość tego parametru jaka powinna nas interesować to Full HD (1920 x 1080). Zwróćmy jeszcze na koniec uwagę na układ chłodzenia. Nie powinien on nas irytować mimo pracy na pełnych obrotach.

Laptop do nauki zdalnej

Dzieci zazwyczaj nie potrzebują dużych ekranów do nauki zdalnej, dlatego kupując laptopa do szkoły, warto postawić na coś małego. Im mniejszy laptop, tym lżejszy on bowiem jest.

Warto za to zainwestować w matrycę z matową powłoką. Pomożemy w ten sposób chronić wzrok dziecka, który przez zdalne nauczanie i tak jest już nadwyrężony.

jaki laptop do nauki
fot. Pixabay.com

Innym dobrym rozwiązaniem jest matryca z powłoką antyodblaskową.

Szukając laptopa dla naszej pociechy warto również zwrócić uwagę na obudowę. Im bardziej solidna, tym lepiej.

Ostatnie miesiące sprawiły, że rynek komputerów i laptopów rozkwitł. Producenci zaczęli jeszcze większą uwagę kłaść na to, do czego dany sprzęt będzie służył. Stąd też szeroka gama laptopów z różnymi komponentami. By każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here