jaką spacerówkę kupić
fot. Unsplash.com

Gdy dziecko samodzielnie i stabilnie siada, możemy zmienić jego pierwszy pojazd na kolejny. Spacerówka dla dziecka pozwala mu na poznawanie świata z wygodnej pozycji i zwiedzanie najbliższego otoczenia. Jaką spacerówkę kupić?

Na co zwrócić uwagę kupując spacerówkę?

Po gondoli czas na kolejny wózek. Możemy kupić spacerówkę, która jest składana na płasko, lub tak zwaną parasolkę. Każda z nich ma swoje wady i zalety. 

Parasolki są lekkie i zajmują mało miejsca. W każdej chwili możemy je złożyć do małych rozmiarów, Często posiadają one specjalne paski, dzięki którym możemy je przenosić jak torbę, przewieszone przez ramię. 

Parasolki mają jednak swoje wady. Są małe i muszą być lekkie, dlatego posiadają bardzo małe kółka. Przez to nie nadają się na drogi gruntowe, czy trawę.

Nie mają również utwardzanego siedziska i oparcia, przez co nie nadają się dla małych dzieci. 

Spacerówki składane inaczej niż parasolki są większe. Mają regulowane oparcie i można w nich położyć dziecko. Nie muszą się one składać do dużo większych rozmiarów. Często ich wymiary po złożeniu są nawet mniejsze niż parasolki. 

Rozkładane oparcie

Jeżeli nasz maluch na spacerach zasypia, to warto sprawdzić czy oparcie w wózku składa się aż do pozycji leżącej. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie położyć dziecko w każdej chwili.

Budka 

Jeżeli spacerujemy po świeżym powietrzu, warto sprawdzić czy nasz wózek posiada budkę ochraniającą przed promieniami UV i przed deszczem. 

Warto sprawdzić, czy po położeniu dziecka w spacerówce, budka osłoni je przed słońcem. Oślepianie promieniami nie należy do przyjemnych. Jeżeli nie, warto dokupić do wózka parasolkę. 

Długość siedziska

Nawet trzylatki z chęcią jeszcze podróżują w wózkach. Warto więc sprawdzić, czy spacerówka ma wystarczająco długie siedzisko, by dziecko się w niej zmieściło.

Jeżeli nie, możemy kupić taką, która ma regulowany podnóżek. Dzięki temu spacerówka będzie rosła razem z dzieckiem.

dobra spacerówka
fot. Unsplash.com

Łatwość podbijania

Czym jest owo podbijanie? To podnoszenie przednich kółek w celu wjechania na przeszkodę. Na przykład na wysoki krawężnik lub na stopień. 

Łatwość podbijania sprawdzimy naciskając na rączkę. Jak łatwo podnoszą się przednie kółka? Pamiętajmy, że w momencie, gdy dziecko będzie siedziało w spacerówce, podbijanie to będzie delikatnie trudniejsze. Warto więc sprawdzić to jeszcze w sklepie.

Łatwość prowadzenia

Tylko rodzic małego dziecka wie, jak ważną cechą jest możliwość prowadzenia wózka jedną ręką. 

Z zasady wózki, które składane są jak parasolki i mają dwie rączki do trzymania, nie nadają się do prowadzenia jedną ręką. 

Możemy również w sklepie sprawdzić z jaką łatwością wózek skręca. 

Wożenie dziecka przodem lub tyłem

Możliwość włożenia dziecka do spacerówki przodem do kierunku jazdy lub tyłem może również okazać się przydatną funkcją w wózku. 

Niektóre z modeli mają przekładaną rączkę, dzięki czemu jednym ruchem możemy to wyregulować, mając pasażera na pokładzie. 

Wykorzystamy to w momencie, gdy w czasie spaceru zacznie wiać wiatr, lub mocno świecić słońce. Wtedy wystarczy zmienić rączkę. 

Dziecko w takiej spacerówce może siedzieć przodem do rodzica. Będziemy mieli wtedy łatwiejszy dostęp do niego, by np podać mu butelkę z wodą, czy uspokoić. Możemy również posadzić dziecko przodem do świata, by mogło poznawać okolicę. 

Kosz

Wiele spacerówek ma wbudowany kosz pod siedziskiem. Musimy skontrolować, jak łatwo się do niego dostać i czy jest dość duży. Kosz nie powinien być również przymocowany zbyt nisko. W przeciwnym razie jego dno będzie co chwilę zabrudzone.

Szelki

Spacerówki powinny mieć bezpieczne dla dziecka pasy. Najlepiej, jeśli są to pięciopunktowe pasy zapinane w taki sposób, że nasz maluch nie nauczy się po tygodniu ich odpinać.

Pałąk lub półeczka

Możemy wybierać, czy nasza spacerówka będzie wyposażona w pałąk, który ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo, czy może w półeczkę. Półeczki są zazwyczaj wyposażone w dodatkowe miejsce na butelkę lub kubek. 

jak wybrać spacerówkę
fot. Unsplash.com

Oczywiście równie ważne są materiały, z których zrobiona jest spacerówka. Warto również pomyśleć o serwisie zarówno gwarancyjnym jak i pozagwarancyjnym. Spacerówki będą brudziły się częściej niż gondola, dlatego możliwość prania obicia to również rzecz warta uwagi. Kupując spacerówkę, warto więc przejechać się do sklepu (najlepiej z maluchem) i przetestować kilka modeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here