Jaki ekspres przelewowy kupić
fot. Unsplash.com

Chcąc kupić ekspres przelewowy musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ponieważ ekspresy takie przechodzą właśnie swój renesans, producenci oferują nam duży wybór takiego sprzętu. 

Czym jest ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe to jedne z najbardziej znanych ekspresów do kawy. Kojarzą się nam trochę z barami mlecznymi z amerykańskich filmów. Są łatwe w obsłudze, tanie i idealne dla kawoszy. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem aromatycznej i pysznej kawy bez odrobiny fusów. 

Jednorazowo możemy w nim przygotować dużą ilość kawy w bardzo krótkim czasie. Jednak ekspresy przelewowe różnią się od siebie funkcjami. Jaki ekspres przelewowy wybrać?

Jak działa ekspres przelewowy?

Do pojemnika na kawę musimy włożyć specjalny filtr. Wsypujemy do niego odpowiednią ilość świeżo zmielonej kawy. Pojemnik ten może być obrotowy, podwieszany, lub wysuwany. 

Do pojemnika na wodę wlewamy odpowiadającą nam jej ilość. Pomóc może nam w tym miarka znajdująca się na każdym zbiorniku. W zależności od modelu, możemy wlać od 300 ml do nawet dwóch litrów.

Woda następnie przelewana jest do miejsca, gdzie jest podgrzewana. Z komory grzewczej, za pomocą rurki, ekspres przekazuje wodę do pojemnika ze zmielonymi ziarnami.

Tam kawa jest parzona i powoli spływa do dzbanka umieszczonego pod pojemnikiem na kawę. 

ekspres przelewowy na co zwrócić uwagę?
fot. Unsplash.com

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres przelewowy?

Ekspresy przelewowe różnią się od siebie nie tylko pojemnością dzbanka, ale także dodatkowymi funkcjami. Zanim zdecydujemy się na jeden, konkretny model, warto zwrócić uwagę właśnie na nie. 

Minimalna i maksymalna ilość zaparzanej kawy – możemy kupić ekspres z dwulitrowym dzbankiem na kawę, lub taki, w którym minimalna ilość tego naparu wystarczy akurat na jedną filiżankę.

Jest to ważna cecha. Robiąc kawę tylko dla siebie warto wybrać ekspres parzący małe ilości naparu. Jeżeli często gościmy u siebie wiele osób na raz, ekspres parzący jednocześnie nawet dwa litry kawy będzie idealnym rozwiązaniem. 

Podgrzewanie dzbanka – na rynku są dostępne ekspresy, które mają możliwość podgrzewania dzbanka z ka, lub takie bez tej opcji.

Jeśli pijemy większą ilość kawy w ciągu dnia, to opcja podgrzewania dzbanka jest jak najbardziej pożądana. 

Obecność młynka w zestawie – możemy wybierać pomiędzy ekspresami z wbudowanym młynkiem do kawy, ekspresami, do których dodawany jest młynek oraz takich bez funkcji młynka do kawy.

Kupując model z młynkiem, możemy na bieżąco mielić ziarna kawy. Dzięki temu zawsze będziemy parzyć świeżo zmieloną kawę. 

Temperatura parzenia kawy – dobry ekspres parzy kawę wodą o temperaturze około 90-95︒C.. Wszystko to dlatego, że wrzątek podbija gorycz ziaren kawy. 

Jak konserwować ekspres przelewowy?

Czyszczenie i konserwacja ekspresów przelewowych jest bardzo łatwa. Jeśli chcemy odkamienić raz na jakiś czas nasze urządzenie, wystarczy kupić środek odkamieniający i zastosować go zgodnie z instrukcją producenta. Do wyboru mamy płyny, proszki w saszetkach, oraz tabletki. 

Jeśli zaś chcemy odkamienić ekspres bardziej naturalnymi sposobami, to mamy do wyboru ocet w stosunku 1:1 z wodą, a także kwasek cytrynowy. 

Wybrany przez nas środek, zgodnie z instrukcją na opakowaniu dodajemy do pojemnika na wodę, zalewamy wodą (również zgodnie z instrukcją). 

Następnie włączamy ekspres i czekamy, aż woda ze środkiem przepłynie przez cały cykl. Następnie wylewamy wodę z odkamieniaczem z dzbanka. 

ekspres przelewowy jak wybrać
fot. Unsplash.com

Musimy pamiętać, by kilkakrotnie przepłukać ekspres wodą. Dokładnie w taki sam sposób. Wlewając tym razem czystą wodę do zbiornika na nią i włączamy ekspres. 

Czynność tą powtarzamy, dopóki woda w dzbanku ma zapach środka odkamieniającego.

By kamień nie osadzał się w naszym urządzeniu, warto stosować do parzenia kawy przefiltrowaną wodę. 

Ekspresy przelewowe znów są modne. Przede wszystkim dlatego, że zakup takiego ekspresu nie nadwyręży naszego budżetu, a kawa w nim zaparzona jest aromatyczna i pyszna. Decydując się na zakup takiego ekspresu, musimy przemyśleć na czym najbardziej nam zależy i poszukać takiego sprzętu, któy będzie nam najbardziej odpowiadał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here