jaki ekspres do kawy kupić
fot. Pixabay.com

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez dobrej kawy. Czym jest dobra kawa? To już kwestia indywidualna. Jakie są rodzaje ekspresów do kawy? Czym się różnią i który z nich wykona naszą ulubioną kawę? Sprawdź!

Dlaczego warto mieć ekspres do kawy?

Siedząc przed komputerem na home office mamy kontakt z naszymi znajomymi z pracy i osobami, z którymi robimy projekty. Jednak ekspres do kawy z naszego biura nadal tam stoi. Nam marzy się rozjaśnienie myśli dobrą kawą. 

Gdy siedzimy w domu i marzymy o wyjściu do ulubionej kawiarni, ekspres do kawy może okazać się dla nas zbawieniem. Może być jedyną chwilą zapomnienia w tych czasach. Zwłaszcza, że restauracje i kawiarnie nie mogą wciąż nas zaprosić do środka. 

Kolejną zaletą ekspresu do kawy jest zapach świeżo parzonej kawy o poranku. 

Rodzaje ekspresów do kawy

Chcąc kupić ekspres do kawy musimy liczyć się z tym, że istnieje wiele rodzajów. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Różnią się ilością parzonej kawy, mocą naparu, czy ilością rodzajów kawy, które możemy zaparzyć. W czym możemy wybierać?

jaki ekspres wybrać
fot. Pixabay.com

Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy idealnie sprawdzi się do parzenia dużej ilości kawy. Jest to jednak tylko jeden rodzaj tego naparu bogów. 

Aby w ekspresie przelewowym uzyskać wspaniałą kawę potrzebujemy: filtra do kawy, świeżo mielonej kawy, wody oraz samego ekspresu. 

Wlewamy wodę do specjalnego pojemnika. W miejsce do kawy najpierw wkładamy specjalny filtr. Następnie wsypujemy do niego świeżo zmielonej kawy.

Włączamy ekspres. Woda jest przelewana do zbiornika z grzałką, gdzie jest podgrzewana. Pod wpływem ciśnienia wpływa do filtra z kawą, gdzie razem tworzą napar. Kawa przelewa się do dzbanka ustawionego pod zbiornikiem z filtrem.

jaki ekspres kupić
fot. Pixabay.com

Kawiarki

Każda kawiarka działa w ten sam sposób. Do zaparzenia kawy w kawiarce potrzebujemy prócz kawiarki i kawy, także kuchenki gazowej lub indukcyjnej. 

Kawiarka zbudowana jest patrząc od dołu ze zbiornika na wodę, sitko oraz zbiornika na kawę. Kawa podczas podgrzewania, pod wpływem ciśnienia, przeciska się przez sitko z mieloną kawą. Napar wlewa się do zbiornika na kawę.

Ciśnienie w kawiarce nie jest tak duże jak w ekspresach. Wynosi około 2 bary. Jednak to wystarczy, by zrobić mniejszą ilość pysznego naparu. 

Ekspresy kolbowe

Ekspres ciśnieniowy kolbowy działa na bardzo prostych zasadach. Gorąca woda przelewa się przez kolbę ze zmieloną kawą, dzięki czemu tworzy się napar. Jednak nie wlewa się on, tak jak w ekspresach przelewowych, do dzbanka, a wprost do filiżanki

Ekspresy kombinowane

Ekspres kombinowany, w zależności od producenta, posiada różne cechy. Łączy w sobie zarówno cechy ekspresu ciśnieniowego, jak i przelewowego.

Dzięki swojej budowie, możemy zaparzyć w nim różne rodzaje kawy. Możemy w nim stworzyć aromatyczne espresso, lub delikatne cappuccino. 

Ekspresy kapsułkowe

Ekspres kapsułkowy działa dzięki specjalnym kapsułkom. Możemy sobie wybrać, jaki napój chcemy. Oprócz całego wachlarzu kaw, możemy przygotować pyszną czekoladę na gorąco.

Po wlaniu wody do specjalnego pojemnika i włożeniu odpowiedniej kapsułki, włączamy ekspres. Woda najpierw przelewa się przez ekspres, podgrzewając się do odpowiedniej temperatury.

Następnie urządzenie przepompowuje wodę przez specjalną cieniutką igłę, w celu podwyższenia ciśnienia. Woda przepływa przez kapsułkę ze zmieloną kawą, by razem stworzyć napar. Przez większy otwór na role kapsułki, kawa przepływa do filiżanki.

Ekspresy do kawy na saszetki

Ekspres na saszetki różni się od ekspresu na kapsułki. Różnica widoczna jest przede wszystkim w ciśnieniu jakie otrzymujemy. Dzięki temu, że ekspresy saszetkowe uzyskują niższe ciśnienie, kawa w nich parzona jest delikatniejsza.

Ciśnieniowy ekspres do kawy z młynkiem

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym polega na przepuszczeniu przez świeżo mieloną kawę wody pod ciśnieniem. Ekspresy wyposażone w młynek na bieżąco odmierzają sobie ilość ziaren i mielą kawę przed samym jej parzeniem. 

Szukając odpowiedniego ekspresu do kawy dla siebie, mamy ogromny wybór. W zależności od naszych potrzeb, możemy wybrać ekspres taki, który sprosta naszym wymaganiom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here