ranking ekspresów kolbowych 2021
fot. Unsplash.com

Chcąc stworzyć w domu klimat prawdziwej kawiarni, warto zainwestować w ekspres kolbowy. Do czego może on się nam przydać? Jaką kawę przyrządzimy dzięki zwykłym ekspresom kolbowym? Jakie są ich wady i zalety oraz jaki model wybrać? Sprawdź!

Jaki ekspres kolbowy wybrać?

Na rynku dostępne są ekspresy kolbowe do domu, oraz takie do gastronomii. Różnią się parametrami, ilością kolb i przede wszystkim ceną. 

My zajmiemy się tymi wersjami domowymi. Kupując ekspres do kawy, zastanówmy się więc, czy ekspres kolbowy jest przeznaczony dla nas. 

Czym różni się ekspres kolbowy od ekspresu automatycznego? 

Ekspresy automatyczne bardzo często mają wbudowany młynek do kawy. Wsypujemy do zbiornika na kawę ziarna, a ekspres sam sobie dobiera ilość i poziom zmielenia. W zależności od tego, jaką kawę chcemy zrobić. Ponadto ekspresy automatyczne z wyższych półek od razu pienią mleko i dodają je do kawy. 

Ekspres kolbowy działa trochę inaczej. To my odmierzamy odpowiednią ilość i mielimy ziarna kawy. 

Do nas też należy obowiązek odpowiedniego ubicia kawy w kolbie. Ekspres zajmuje się ogrzaniem do odpowiedniej temperatury wody, odmierzenia jej objętości i przeciśnięciu jej pod odpowiednim ciśnieniem przez kolbę z kawą. 

Jeśli lubimy espresso, to te czynności powinny nam starczyć. Jednak w momencie, gdy chcemy kawę z mlekiem, to nie koniec naszych zadań. Musimy spienić mleko w specjalnym spieniaczu, bardzo często dołączonym do ekspresów. Dodać mleko do kawy i wtedy delektować się smakiem ulubionego napoju.

Warto więc zastanowić się, czy zamiast ekspresu kolbowego nie potrzebujemy automatycznego. Czy kochamy zaparzać kawę i nie przeszkadza nam uczestniczenie w jej tworzeniu? Czy może w szale porannych przygotowań nie masz czasu na zabawę w baristę? 

To ważne pytanie, dzięki któremu powinniśmy zdecydować się na ekspres kolbowy. 

Jeśli tworzenie kawy nie jest przeszkodą, możemy stworzyć za pomocą ekspresu aromatyczne espresso, cappuccino, latte, a nawet macchiato. 

jaki ekspres kolbowy wybrać
fot. Unsplash.com

Ranking ekspresów kolbowych 2021

DeLonghi EC 153.B

Jest to ciśnieniowy ekspres kolbowy. O mocy 1100 W szybko nagrzewa 1 litr wody. Dzięki temu, że wytwarza ciśnienie nawet 15 bar, wydobędzie z ziaren kawy wspaniały aromat.

Urzádzenie posiada filtr crema. Dzięki niemu nasza kawa będzie miała idealną, aksamitną piankę crema. Ekspres posiada również wbudowany ubijak, dzięki czemu podczas tworzenia kawy zawsze wszystko mamy pod ręką. 

Breville Prima Latte VCF045X

To ekspres ciśnieniowy kolbowy, który na wyposażeniu posiada automatyczny spieniacz do mleka. Spieniacz ten pod ciśnieniem 15 bar tworzy delikatną piankę.

Możemy wybrać ilość dozowanej wody: jedno lub dwa espresso, cappuccino lub latte. 

Ekspres ten daje możliwość parzenia kawy z saszetek ESE. Możemy również wybrać wielkość kawy. 

Ponadto Breville Prima Latte VCF045X posiada automatyczny tryb czyszczenia spieniacza do mleka. 

Blaupunkt CMP301

Jest to połączenie wygody i łatwości obsługi wraz z tradycją robienia pysznego espresso. Funkcjonalność i komfort obsługi to główne cechy tego produktu. 

Cała obsługa sprowadza się do włączenia urządzenia, wsypania zmielonej kawy, rozpoczęciu parzenia i zakończeniu tego procesu. 

Udogodnienia znajdziemy również w czasie czyszczenia i konserwacji ekspresu. Zdejmowana kratka oraz dysza do spieniania mleka, a także pojemnik ociekowy ułatwiają mycie tych elementów. 

Idealna temperatura i dwa termostaty sprawiają, że kawa będzie idealnie sparzona, a mleko ubite na aksamitną piankę. 

Ponieważ uznani bariści twierdzą, że idealne espresso powinno zostać zaparzone z 7 g kawy,, ekspres ten został wyposażony w dwa filtry. Pierwszy o pojemności 7 g, a drugi o pojemności 14 g. W zależności od tego, jak dużą kawę chcemy przyrządzić, lub ile espresso chcemy jednocześnie zaparzyć. 

ranking ekspresów 2021
fot. Unsplash.com

Wybierając odpowiedni ekspres kolbowy nie musimy kierować się głównie ceną. Nie ma dużej różnicy między ekspresami za 500 zł, a tymi za 1500. Różnicę widać dopiero, gdy bierzemy pod uwagę ekspresy do gastronomii, których ceny przekraczają 5 tysięcy złotych. 

Najważniejsze, byśmy to my mogli cieszyć się tworzeniem kawy i aromatem ulubionego napoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here