jaki ekspres kapsułkowy
fot. Unsplash.com

Ekspresy kapsułkowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Coraz więcej firm je produkuje, a możliwość parzenia w nich wielu rodzajów kawy sprawiają, że kupując jeden ekspres mamy nieograniczone możliwości. Na co zwrócić uwagę kupując ekspres kapsułkowy?

Czym jest ekspres kapsułkowy?

Ekspres kapsułkowy z pewnością różni się od innych rodzajów ekspresów. W przeciwieństwie do kawiarek, ekspresów przelewowych, czy ekspresów kolbowych, nie wsypujemy do niego kawy. Ani mielonej, ani ziaren, do uprzedniego zmielenia. 

Do zaparzenia dowolnej kawy w ekspresie kapsułkowym potrzebujemy kapsułki. Są to małe pojemniczki, w których jest już odmierzona odpowiednia ilość zmielonej kawy. 

Jak działa ekspres kapsułkowy?

Po wybraniu odpowiedniej kapsułki z kawą, wkładamy ją do ekspresu i poprzez dobre włożenie jej przebijamy ją rurką. Następnie, w zależności od modelu, naciskamy odpowiedni guzik i czekamy. 

Ekspres podgrzewa odmierzoną ilość wody, przepuszcza ją przez rurkę do kapsułki. Ponieważ woda jest wtłaczana do kapsułki przez cienką rurkę, tworzy się w niej ciśnienie. Z kapsułki wprost do kubka wpływa gotowa już kawa. 

Na co zwrócić uwagę kupując ekspres kapsułkowy?

Decydując się na zakup ekspresu kapsułkowego, mamy bardzo duży wybór. Ekspresy nie tylko różnią się ceną, czy wyglądem, ale przede wszystkim podstawowymi parametrami. 

Moc urządzenia

Od tego, jakiej mocy urządzenie kupimy, zależy jak szybko przygotujemy swoją ulubioną kawę. Od mocy bowiem zależy szybkość podgrzewania wody.

Szukając dobrego ekspresu, wybierzmy ten o minimalnej mocy 1200 W. Słabsze urządzenia będą podgrzewać wodę nawet kilkanaście sekund dłużej. A mając do przygotowania rano więcej niż 1 kawę, każda sekunda jest na wagę złota.

Ciśnienie

Kolejnym parametrem, który powinien nas interesować jest ciśnienie zaparzania kawy. Na rynku dostępne ekspresy bardzo różniące się tym parametrem.

Od ciśnienia, z jakim woda przedostaje się przez kapsułkę, zależy aromat parzonego napoju. Im większe ciśnienie, tym lepiej.

Minimum, jakie powinno nas obchodzić, to 15 bar. Jest to ciśnienie, które zaparzy naszą kawę. Możemy jednak kupić ekspresy kapsułkowe, które wytwarzają ciśnienie nawet 19 bar

Im większe ciśnienie, tym głębszy aromat kawy będziemy w stanie uzyskać. Oznacza to tyle, że większe ciśnienie wytwarzane przez ekspres sprawi, że nasza kawa będzie miała odpowiednio mocny smak. 

Na jakie kapsułki?

Większość ekspresów kapsułkowych pracuje tylko na konkretne kapsułki jednego producenta. Dlatego, przed zakupem ekspresu, warto sprawdzić ofertę kapsułek i ich cenę.

Może zdarzyć się tak, że tańszy ekspres do kawy będzie wymagał droższych kapsułek. Warto wtedy przemyśleć zakup droższego modelu. 

jak wybrać ekspres kapsułkowy
fot. Unsplash.com

Wielu z nas lubi urozmaicać sobie dzień różnymi rodzajami kaw. Różnorodność dostępnych kapsułek pasujących do wybranego przez nas modelu też jest ważna.

Często producenci umożliwiają oddanie zużytych kapsułek, by mogli je przetworzyć na nowe.

Możemy również kupić kapsułki wielorazowego użytku. Dzięki nim możemy zaparzyć swoją ulubioną mieloną kawę bez potrzeby kupowania kapsułki. 

Lubisz kawę z mlekiem?

Jeżeli z chęcią pijemy kawę z mlekiem, ważnym elementem ekspresu będzie dla nas spieniacz. Najtańsze modele nie posiadają spieniacza do mleka. W takim przypadku musi nam wystarczyć sproszkowane mleko, które dostępne jest w niektórych kapsułkach. 

Inną możliwością jest zakup ekspresu z wbudowanym spieniaczem. Możemy wtedy spienić sobie odpowiednią ilość mleka, którą potrzebujemy do danej kawy. 

Najbardziej ekskluzywnym i najdroższym rozwiązaniem, są ekspresy z automatycznym spieniaczem mleka. Spieniane jest ono zazwyczaj w osobnym pojemniku. 

Czyszczenie ekspresu

Kolejnym ważnym elementem, który powinien nas interesować przy zakupie ekspresu kapsułkowego jest system autoczyszczenia. Dobrze, jeśli wybrany przez nas model wyposażony jest w taki system.

Dzięki niemu nie będziemy musieli sami czyścić wszystkiego po każdorazowym zaparzeniu kawy.

najlepszy ekspres kapsułkowy
fot. Unsplash.com

Wybierając ekspres kapsułkowy mamy możliwość zadbać nie tylko o nasze podniebienie, ale także o estetykę. Różnorodne kształty i kolory ekspresów kapsułkowych przyciągają wzrok każdego. 

Pamiętać też musimy, że nie zawsze cena ekspresu przerzuca się na cenę kapsułki. Lepiej wydać trochę więcej na sprzęt i móc cieszyć się tańszą kawą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here