na co zwrócić uwagę kupując wózek
fot. Unsplash.com

Wózek to jedna z najdroższych rzeczy na liście zakupów wyprawkowych. Pewnie dlatego tak dokładnie czytamy opinie o konkretnych modelach. Na co zwrócić uwagę kupując wózek? Na jakie jego elementy zwrócić szczególną uwagę?

Jakie są rodzaje wózków?

Szukając wózka możemy wybierać między wielofunkcyjnymi, spacerowymi, głębokimi, sportowymi, a także podwójnymi. Każda z tych kategorii wózków ma również swoje podkategorie. 

Mamy wózki rok po roku, a także komplety 2w1, 3w1, a nawet 4w1. Możemy również szukać różnych spacerówek. Na przykład spacerówkę typu parasolka. 

Na co zwrócić uwagę kupując wózek dziecięcy?

Najważniejsze parametry na które warto zwrócić uwagę, nie są widoczne dla oczu. Musimy je sprawdzić i przetestować. Co to takiego?

Stelaż

Im lżejszy, tym lepiej. Możemy kupić taki na stelażu aluminiowym. Jednak aluminium może okazać się mniej odporne na uszkodzenia. Dlatego powinniśmy przed zakupem sprawdzić wszelkie spoiwa i łączenia. Czy wyglądają solidnie? Nie mają pęknięć? 

Jeżeli wybierzemy wózek z elementami stalowymi, musimy pamiętać że może on zacząć rdzewieć. Szprychy, czy obręcze są narażone na korozję.

Materiał stelażu nie jest jedynym ważnym elementem Łatwość złożenia i rozłożenia wózka również ma znaczenie. Najlepiej, jeśli możesz zrobić to jedną ręką. Sprawdź więc jeszcze w sklepie, jak wózek się rozkłada. Czy guzikiem? A może musisz użyć obu rąk?

Zawieszenie

Tak jak w aucie, wózki które chcemy kupić posiadają swoje zawieszenie. Jeżeli podróżujemy po płaskich terenach, może być ono twarde.

Jednak, jeśli zdarza nam się przejechać po trawie, piasku, a za chwilę po betonie, czyli jeździmy po zróżnicowanym podłożu, musimy poszukać innego wózka. Jeżdżąc po zmiennym terenie warto kupić wózek z zawieszeniem miękkim, lub z regulowanym zawieszeniem. 

Waga ciężka czy piórkowa?

W pierwszej chwili może wydawać się nam, że im lżejszy wózek, tym lepiej. Łatwiej nam go przenosić, przechowywać, lekki wózek możemy bez problemu podnieść i przenieść np po schodach. 

Jednak im cięższa gondola, tym bardziej stabilna. Nawet, gdy nasz maluch nauczy się przekręcać na boki, czy będzie próbował siadać. Ciężki wózek nie przewróci się. Gondola potrafi ważyć nawet 19 kg. Plus waga dziecka i wszystkie akcesoria… Jeśli mieszkamy w bloku bez windy, lepiej jednak zdecydować się na coś lżejszego. 

Za to wózki spacerowe powinny być jak najlżejsze. Nasze dziecko zaczyna samodzielnie tuptać, coraz częściej będzie chciało wychodzić z wózka i spacerować samo. Wtedy zostaje nam złożenie spacerówki i zabranie jej do ręki, oraz cieszenie się wspólnym spacerem.

Hamuj bez problemów

Hamulce w wózku powinny działać bez problemu. Bez użycia dużej siły, lekkie hamulce są idealne. To od nich bardzo często zależy bezpieczeństwo malucha. 

Jeżeli wózek ma przekładane rączki, hamulec powinien znajdować się po obu stronach wózka.

cechy dobrego wózka
fot. Unsplash.com

Amortyzatory

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy takie amortyzatory znajdują się w naszym wózku. Niektóre spacerówki mogą ich nie mieć. 

Amortyzatory nie mogą być ani za miękkie, ani zbyt twarde. Z jednej strony za twarde mogą powodować, że dziecko będzie się bardzo trzęsło. Za miękkie za to sprawiają, że dziecko w wózku czuje się jak na huśtawce. Oba te stany mogą powodować problemy z delikatnym kręgosłupem malucha.

Niech koła się toczą

Koła możemy wybrać duże, pompowane. Lepiej one amortyzują, niż małe plastikowe. Ponadto takie koła nie zakopują się w piasku, czy śniegu. 

Koła twarde, małe, są bardzo zwrotne. Jednak nie nadają się w teren. Idealnie sprawdzą się za to, gdy jeździsz po płaskim, twardym terenie. Na przykład po galeriach handlowych, lub osiedlowych drogach.

Kółka piankowe są bardzo twarde. Są również mniej trwałe. Z powodu małej wagi sprawdzą się, gdy musisz często nosić wózek np po schodach. 

Wybór wózka to bardzo ważna kwestia. Trudno wybrać dobry wózek przez internet. Chyba, że znajdziemy jego bardzo dokładną i rzetelną recenzję. Jednak lepiej sprawdzić go w sklepie. Zwłaszcza, że ciężko wypróbować np działanie hamulców czy amortyzatory patrząc w ekran komputera. 

Jak kupić dobry wózek
fot. Unspplash.com

Kupując wózek, nie sugerujmy się kolorem, czy marką. Ważniejsze są praktyczność i bezpieczeństwo. 

Pamiętając o tym na jakie widełki cenowe możemy sobie pozwolić, mamy ogromny wybór dobrych wózków. 

Należy jedynie przemyśleć, na jakich terenach będziemy wózkiem jeździć i gdzie go przechowywać. Czy szukamy wózka lekkiego i zwrotnego? Może jednak potrzebujemy czegoś do jazdy w teren? Odpowiadając na te pytania, dopiero możemy wybrać idealny dla nas wózek dziecięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here