jak wybrać tradycyjny odkurzacz
fot. Unsplash.com

Mimo różnych innowacji, w naszych domach wciąż króluje on. Niezależnie od powstawania różnorodnych rodzajów, najchętniej jednak kupujemy jego. Odkurzacz tradycyjny. Jaki odkurzacz wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując ten klasyczny sprzęt?

Odkurzacz klasyczny czyli jaki?

Odkurzacz klasyczny jest sprzętem znanym nam prawie z każdego domu. Z miejscem na worek, na kółkach, z długą rurą i różnymi rodzajami szczotek.

Wielkość i kształt tradycyjnego odkurzacza może delikatnie się różnić pomiędzy modelami różnych producentów. Każdy z nich jednak musimy podłączyć kablem do kontaktu. 

Taki klasyczny sprzęt nigdy nas nie zawiedzie, a przez lata coraz bardziej go ulepszano. Dzięki temu mamy dziś świetne tradycyjne odkurzacze wyposażone w najlepsze na rynku filtry i różnego rodzaju szczotki. 

Tradycyjny odkurzacz – tylko z workiem?

Innowacyjnym rozwiązaniem wśród odkurzaczy klasycznych jest zamiana tradycyjnego worka na brud na konstrukcję bezworkową. 

Zastosowano w nich specjalny system pozwalający na separację śmieci. Powietrze zasysane do zbiornika wiruje niczym cyklon. Dzięki temu większość zanieczyszczeń osiada na ściankach pojemnika. 

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba do nich kupować worków. Siła ssania takiego odkurzacza zostaje cały czas stała tak długo, aż nie zapełnimy całego pojemnika na kurz. 

Samo opróżnianie pojemnika jest stosunkowo łatwe i higieniczne. 

Zdecydowanym minusem odkurzaczy bezworkowych jest hałas, jaki generują. Jest on zazwyczaj dużo większy niż w workowych odpowiednikach. 

Na co zwrócić uwagę kupując tradycyjny odkurzacz?

odkurzacz klasyczny
fot. Pixabay.com

Jednym z ważniejszych parametrów każdego odkurzacza jest jego moc. Im wyższa, tym lepiej. 

Jednak musimy pamiętać że z mocą silnie wiąże się głośność odkurzacza. Niestety im większa moc ssania, tym większą głośność generuje urządzenie. 

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór worków. Możemy kupić odkurzacz na worki papierowe lub materiałowe. Worki papierowe po napełnieniu wyrzucamy. Materiałowe opróżniamy i pierzemy. O ile worki papierowe musimy kupować regularnie, tak materiałowe mogą nam służyć przez kilka lat. Jednak ich opróżnianie często może kończyć się potrzebą odkurzenia. 

Zastosowanie filtrów w odkurzaczu tradycyjnym minimalizuje reemisję kurzu do pomieszczeń. Dzięki temu, że nowoczesne klasyczne odkurzacze wyposażono w filtry, wyrzucane z urządzenia powietrze jest czyste i nie znajdziemy w nim pyłów. 

Na rynku dostępne są nawet odkurzacze z filtrami HEPA. Możemy je kupić, gdy mieszkamy pod jednym dachem z alergikiem. 

Takie filtry też są jedno lub wielorazowe. Kupując odkurzacz możemy sprawdzić, czy filtr wyczyścimy pod bieżącą wodą, czy po jakimś czasie będziemy musieli kupić nowy. 

Kolejnymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę, są gabaryty sprzętu. Im mniejszy odkurzacz tym łatwiej nim manewrować. Dlatego też mając takie same lub podobne parametry, lepszy będzie mniejszy i lżejszy odkurzacz.

Kolejną z rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem, jest zasięg. Jeżeli mieszkamy w kawalerce, nie ma to większego znaczenia. Jednak gdy chcemy odkurzyć wielopokojowe mieszkanie lub dom, długość kabla będzie znaczącym parametrem. Od tego zależy, jak często będziemy musieli rozłączać i podłączać urządzenie.

Akcesoria

Dodatkowe szczotki i inne akcesoria to wbrew pozorom dość ważny parametr. Jeżeli mamy zarówno panele, jak i dywany, wymienne szczotki będą nam potrzebne. 

Możemy także poszukać turboszczotek, które idealnie czeszą dywany i zbierają sierść zwierząt. Także szczotki do szczelin, czy takie, do czyszczenia tapicerki mogą okazać się niezbędne. 

Mamy w czym wybierać, więc poszukajmy końcówki, której naprawdę będziemy używać.

jaki odkurzacz wodny kupić
fot. Unsplash.com

Odkurzacze klasyczne wciąż mają szerokie grono wielbicieli. Mimo upływu lat. Dzięki unowocześnieniu urządzeń niczym one nie odstają od nowoczesnych odkurzaczy pionowych. 

Kupując klasyczne urządzenie do odkurzania w naszym mieszkaniu, pamiętajmy o tym że na cenę sprzętu wpływa nie tylko sam odkurzacz, ale także późniejsze jego eksploatowanie. Kupując tańszy odkurzacz, może się okazać że worki do niego będą drogie, lub filtry będziemy musieli bardzo często wymieniać. Dlatego zakup odkurzacza klasycznego powinien być przemyślaną decyzją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here