robot sprzątający jaki wybrać?
fot. Unsplash.com

Odkurzacze automatyczne zyskują dużą popularność. Fakt, że są prawie bezobsługowe sprawia, że coraz większy odsetek z nas decyduje się na wypróbowanie takiego odkurzacza. Czy warto? Na co zwrócić uwagę kupując robota sprzątającego do swojego domu lub mieszkania?

Roboty automatyczne co to?

Roboty automatyczne to nie tylko roboty odkurzające. To również urządzenia mopujące oraz myjące okna. 

Każdy z tych robotów ma na celu pomóc nam w sprzątaniu mieszkania. Ułatwienie to polega na skróceniu czasu wykonywanych przez nasz czynności lub całkowitego zastąpienia nas w wykonywaniu prac porządkowych.

Samojeżdżące odkurzacze czy mopy są coraz częściej stosowane w naszych domach. Spotkać też możemy roboty, które łączą obie te funkcje.

Jak działa robot sprzątający?

Robot sprzątający to urządzenie dużo mniejszych rozmiarów niż typowy odkurzacz. Wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, planują podróż po mieszkaniu. Jeżdżą same. Potrafią omijać przeszkody, które stają na ich drodze. W czasie tej wędrówki, dzięki specjalnym szczotkom i pojemnikowi na kurz, odkurzacz sprząta nasze podłogi.

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz sprzątający?

Jest kilka, bardzo ważnych podstawowych parametrów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Reszta to dodatki, które mogą, ale nie muszą występować w poszczególnych modelach. Jakie więc mamy podstawowe parametry odkurzaczy automatycznych?

jaki odkurzacz automatyczny kupić?
fot. Unsplash.com

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora to nie najważniejszy parametr i może być mylący. Oczywiście powinniśmy szukać modelu z jak największą pojemnością tej baterii. Ważne jest jednak również to, ile urządzenie zużywa energii do sprzątania. Stąd też producenci podają kolejny parametr.

Czas pracy na jednym ładowaniu

To parametr, który uwzględnia nie tylko pojemność akumulatora, ale także to, ile czasu maksymalnie i minimalnie może sprzątać bez potrzeby ładowania.

Ten parametr liczony jest w minutach. Jeżeli czas pracy wybranego przez nas modelu wynosi mniej niż 60 minut, jest to bardzo kiepski wynik.

Dobrym wynikiem możemy uznać czas pracy między 60, a 120 minut na jednym ładowaniu. Jeżeli czas pracy na jednym gotowaniu przekracza 120 minut, jest to urządzenie z najwyższej półki. 

Czas ładowania

Od niego zależy, jak praktyczny będzie nasz odkurzacz. Warto sprawdzić ten parametr. Niektóre odkurzacze mogą ładować się jedynie dwie do trzech godzin w czasie, gdy inne potrzebują na to nawet pięciu godzin. 

Jest to zależne od pojemności i jakości akumulatora. 

Pojemność pojemnika na kurz

Odkurzacze automatyczne to urządzenia małych rozmiarów. Tak więc sam pojemnik na kurz również nie będzie duży. Odpuśćmy sobie jednak urządzenia, które mają pojemnik na kurz o pojemności 0,5 l lub mniej. Jeżeli nasz odkurzacz ma pojemnik na kurz około 0,7 l to już dobrze. Jeżeli pojemnik ma ponad 1 l pojemności, to jest to bardzo dobry odkurzacz automatyczny.

Moc silnika

Jak w każdym odkurzaczu, tak również w odkurzaczach automatycznych moc silnika ma znaczenie. To od niego zależy, czy urządzenie dokładnie wyczyści nasze podłogi.

Czujniki w robocie

Im więcej czujników, tym droższy będzie robot. Jednak są one montowane w odkurzaczach po to, by urządzenia te dokładniej sprzątało. 

Najczęściej w robotach sprzątających są montowane takie czujniki jak: ruchu, uskoku terenu, zbliżeniowe, a także czujnik kurzu. 

Każdy z nich ma za zadanie zapewnić zarówno czyste podłogi, jak i bezpieczeństwo samego robota oraz otoczenia, po którym się porusza. 

Programowanie

Są roboty, które po prostu włączamy gdy uważamy za stosowne, a są takie które możemy zaprogramować za pomocą specjalnej aplikacji. W tym drugim przypadku, możemy sterować robotem z każdego miejsca na świecie jeśli tylko odkurzacz ma połączenie z WiFi. 

Dodatki

Ciekawym dodatkiem do robota może okazać się stacja dokująca. Tu również, w zależności modelu,. mamy do czynienia ze stacjami ładującymi lub z pojemnikiem na brud.

jak wybrać odkurzacz automatyczny?
fot. Unsplash.com

Kupując odkurzacz automatyczny, na pewno mamy duży wybór. Kupujemy go dla swojej wygody, dlatego warto kupić taki, który będzie od nas wymagał jak najmniej pracy. 

Nawet właściciele zwierząt bez problemu mogą kupić odpowiedni model dla siebie. A jeżeli dodamy do niego opcję mopowania, może okazać się że nagle będziemy mieli nie tylko porządek w domu, ale także więcej czasu dla najbliższych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here