jaki odkurzacz piorący kupić
fot. Unsplash.com

Odkurzacze piorące muszą spełniać kilka dodatkowych funkcji. Prócz dokładnego odkurzania podłóg, oferuje możliwość czyszczenia na mokro. Jak wybrać taki odkurzacz piorący, z którego będziemy zadowoleni? Oto kilka naszych wskazówek!

Czym różni się odkurzacz klasyczny od piorącego?

Większość odkurzaczy piorących posiada funkcję sprzątania klasycznego. Mamy tu do wyboru odkurzacze, które posiadają dwa pojemniki. Jeden na wodę, a drugi na worek na brud. Inne posiadają jeden pojemnik z wodą. Podczas sprzątania na sucho jest on swoistym filtrem i workiem na kurz jednocześnie.

Jeżeli mamy wykładziny lub dywany, warto kupić dobry sprzęt z funkcją prania. Różni się on od klasycznego tym, że możemy nim czyścić na mokro powierzchnie tekstylne

Odkurzacz z funkcją prania może więc bez problemu odkurzyć nasz parkiet, jak i wyprać  kanapę, czy tapicerkę w aucie. Tylko na jakie parametry zwrócić uwagę kupując odkurzacz z funkcją prania? Podpowiadamy!

Moc ma znaczenie

Im większa moc, tym większą siłę ssania ma odkurzacz. To znów wpływa na możliwości czyszczące urządzenia. 

W zależności od modelu, moc może wahać się od 800 W do 1500 W. Jednak większość sprzętów to modele sięgające górnej podanej granicy. 

odkurzacz piorący - jak wybrać
fot. Unsplash

Pojemność zbiornika

Odkurzacze, które mają funkcję prania, posiadają różne typy zbiorników. Na to również powinniśmy zwrócić uwagę. Jest to uzależnione to uzależnione od funkcji, które może posiadać odkurzacz. 

Może to być na przykład Osobny pojemnik na kurz, lub dodatkowy pojemnik na detergenty. 

Z pewnością jednak znajdziemy w naszym odkurzaczu pojemnik na wodę. pojemnik powinien nas najbardziej interesować. Im większy, tym lepiej. Ponieważ będziemy mogli nim wyprać większą powierzchnię. Nieważne, czy ma być to dywan, czy mebel tapicerowany.

Pojemności zbiorników mogą zaczynać się od 4 do nawet 15 l. Od tego parametru zależy, jak często będziemy musieli uzupełniać lub opróżniać zbiornik wodą. 

Szczotki i ssawki

Każdy odkurzacz piorący posiada odpowiednie szczotki. Ponadto ten rodzaj odkurzaczy ma również do zestawu dołączone ssawki, które pomagają w praniu tapicerki i dywanów. 

W zależności od modelu możemy znaleźć szczotki do paneli i parkietów, z włosem, bez włosa, końcówki do szczelin, a także obrotowe.

Powinniśmy także znaleźć końcówki piorące. Są nimi szczotki przełączane z separatorem, takie do zbierania płynów, oraz szczotki piorące z włosem.

Dlaczego warto kupić odkurzacz piorący?

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że samo odkurzanie może nie wyczyścić do końca naszych dywanów i tapicerek. Odkurzacze piorące, prócz plam i zdecydowanego odświeżenia materiałów pranych niszczą także roztocza, które żyją w naszych dywanach, a które w dużej mierze odpowiedzialne są za kurz w naszym mieszkaniu. 

Odkurzacz piorący, w przeciwieństwie do ręcznego prania dywanów. Nie dość że czyści materiały pianą, to jeszcze wysysa z niego cały brud. 

Ponadto, jeżeli nie chcemy akurat prać, możemy po prostu wykorzystać funkcję sprzątania na sucho. Dlatego zakup sprzętu z funkcją prania może przynieść same korzyści. Polecamy takie odkurzacze również osobom, które walczą z alergiami.

Sprawdź kształt

Odkurzacze piorące mają różne wymiary i kształty. Od odkurzaczy pionowych, przez klasyczne i przemysłowe, aż po małe, ręczne odkurzacze piorące. 

Kształt nie ma większego znaczenia jeżeli chodzi o jakość sprzątania. Jednak jest ważny, jeżeli mówimy o lekkości i łatwości użytkowania. Ma też wpływ na przechowywanie odkurzacza.

jak wybrać odkurzacz piorący
fot. Unsplash.com

Kupno odkurzacza z funkcją piorącą jest bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza. gdy posiadamy dywany lub wykładziny.Możemy taki kupić, gdy w naszym salonie stoją meble tapicerowane, a w aucie mamy klasyczną tapicerkę zamiast skóry. Pomoże on nam zachować higieniczną czystość w pomieszczeniach, w których przez ostatnie miesiące przebywamy więcej czasu niż przed pandemią. 

Gdy już wybierzemy model, który nas interesuje, pamiętajmy o sprawdzeniu jego podstawowych parametrów. Od mocy, wielkości pojemnika na brud i ilości ssawek zależy to, jak bardzo zadowoleni będziemy z użytkowania naszego nowego urządzenia do sprzątania.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here