jaki odkurzacz wodny kupić
fot. Unsplash.com

Odkurzacze wodne są pod wieloma względami dużo lepsze od tradycyjnych – workowych modeli. Jakie mają zalety? Który z nich najlepiej wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz wodny?

Jaki odkurzacz wodny wybrać?

Odkurzacze z filtrem wodnym mają mnóstwo zalet. Zamiast worka na kurz zostały one wyposażone w specjalny pojemnik. Przed każdym odkurzaniem należy napełnić zbiornik wodą. To ona zatrzymuje we wnętrzu urządzenia kurz i brud. 

Ten rodzaj odkurzaczy polecany jest alergikom. To dlatego, że woda oprócz zatrzymywania brudu w swoim wnętrzu, tworzy swoisty filtr. Odkurzacze te ponadto wyposażone są w dodatkowe filtry. Przez to odkurzacze wodne są jednymi z lepszych dla alergików.

Powietrze, które wydostaje się z takiego odkurzacza jest pozbawione kurzu i roztoczy. Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz wodny?

Wielkość pojemnika na wodę

Im większy pojemnik, do którego będziemy wlewać wodę, tym rzadziej w czasie sprzątania będziemy musieli ją wymieniać. Ma to wpływ na naszą pracę zwłaszcza wtedy, gdy nie mieszkamy w kawalerce, tylko dużym domu. 

Ważny jest również kształt pojemnika. Po każdym odkurzaniu trzeba wyjąć pojemnik, wylać z niego wodę i go umyć. Ważne więc, by pojemnik miał opływowy kształt i można go było z łatwością wyjąć. 

Moc

Im większa moc pojemnika, tym odkurzacz posiada większą moc ssącą. Jest jednak również głośniejszy. Jeśli zależy nam na tym, by odkurzacz zbierał dokładnie wszystkie zabrudzenia, wybierzmy taki, który ma większą moc. 

Filtry w odkurzaczu wodnym

Filtry zatrzymują alergeny i najmniejsze drobinki kurzu. Chroniony jest w ten sposób silnik, a powietrze uchodzące z odkurzacza jest dokładnie oczyszczone. 

Najdokładniejsze są filtry HEPA. Filtr tego rodzaju wyłapuje 99,95 % cząsteczek. Jest to na ten moment najdokładniejszy filtr dostępny na rynku. 

Warto sprawdzić, czy filtr jest zmywalny. Dzięki temu przy odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu filtr taki posłuży nam przez parę lat. 

Możliwość prania

Niektóre modele zostały wyposażone w funkcję prania. Nie jest to jednak funkcja podstawowa odkurzaczy wodnych. Dlatego jeśli zależy nam na praniu odkurzaczem, upewnijmy się, że ten model posiada funkcję odkurzania. 

Dodatkowe akcesoria

Są to wszystkie dodatkowe końcówki, przyssawki, głowice i dysze sprzątające. 

Potrafią one pomóc w sprzątaniu parkietów, dywanów, a także żaluzji czy okien. 

jak wybrać odkurzacz wodny
fot. Unsplash.com

Ranking odkurzaczy wodnych 2021

ZELMER AQUOS ZVC722ST (829.0 ST)

Odkurzacz ten daje możliwość sprzątania za pomocą worka lub zbierać kurz do pojemnika z wodą. Pojemnik, w który wyposażono ten model, ma aż 4 l pojemności. 

Ponadto znajdziemy w nim filtr EPA. Potrafi on zatrzymać około 85% zanieczyszczeń, które mogłyby wydostać się z odkurzacza. 

Z pewnością nadaje się on dla alergików oraz osoby z bardzo wrażliwą skórą. 

Odkurzacz ZELMER ma moc aż 1600 W. Ponadto w zestawie znajdziemy 3 rodzaje końcówek. 

Model AQUOS jest jednak odkurzaczem dość sporych rozmiarów. 

KARCHER DS 6 1.195-220.0

Odkurzacz KARCHER posiada wielostopniową filtrację powietrza. Dzięki temu jest w stanie usunąć niemal 100% drobinek zanieczyszczeń. 

Model ten świetnie poradzi sobie ze zbieraniem sierści z podłóg i potrafi uporać się z niewielkimi ilościami wody. Zbiera do 0,5 l wody z podłogi. Dzięki temu po zakończonym odkurzaniu podłoga jest idealnie czysta i sucha. 

Z pewnością ogromną zaletą jest wyjmowany pojemnik na wodę. Dzięki temu nie musimy przenosić całego urządzenia, a jedynie 2 l pojemnik. 

Odkurzacz jest bardzo wydajny i dokładny. Pomimo, że jego moc wynosi jedynie 650 W. Odkurzacz ten jest dość ciężkim urządzeniem. Waży aż 7,5 kg. 

THOMAS AQUA + PET & FAMILY PLUS (788597)

Odkurzacz ten możemy wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odkurzanie z wykorzystaniem 6 l worka na kurz. W czasie odkurzania z workiem wykorzystywany jest cyklonowy system filtrowania powietrza EasyBox

Drugi sposób to odkurzanie na mokro z wykorzystaniem technologii AQUA +. Technologia ta sprawia, że woda w pojemniku skutecznie wiąże ze sobą nie tylko kurz i brud, ale także sierść zwierząt. W ten sposób poprawia jakość powietrza, które unosi się wewnątrz odkurzacza. 

Atutami tego modelu THOMASa jest trzystopniowa regulacja siły ssącej i aż 1700 W mocy. 

Odkurzacz ten dzięki całemu zestawowi szczotek i akcesoriów, potrafi zbierać z podłogi nawet płyny. 

ranking odkurzaczy wodnych 2021
fot. Unsplash.com

Odkurzacze wodne są bardzo często wielofunkcyjne i z pewnością należą do jednych z dokładniej sprzątających urządzeń. Ponadto polecane są osobom, które borykają się z problemami alergii. Wszystko to dzięki wielopoziomowej filtracji i wodzie, która zatrzymuje większość pyłów w zbiorniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here