jaki odkurzacz do sierści kupić
fot. Unsplash.com

Jeżeli mamy w domu kota lub psa, wiemy jak trudno jest utrzymać porządek. Ciągłe odkurzanie sierści, piachu czy np żwirku może stać się uprzykrzające. Jaki odkurzacz wybrać, by sprzątać po pupilu z radością?

Czy potrzebuję specjalny odkurzacz do sierści?

Sierść czworonogów jest trudna do usunięcia. Nie tylko z dywanów, ale także ze zwykłych parkietów. Szukając odkurzacza, który poskromi sierść i piasek, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Są nimi moc odkurzacza i odpowiednie szczotki. Zbyt mała moc odkurzacza nie poradzi sobie z całym brudem, który towarzyszy nam w codziennych przygodach z naszymi pupilami. 

Ponadto zwykła szczotka do parkietu oblepi się sierścią i przestanie ją wciągać, a szczotka do dywanów nie wciągnie wszystkich włosów. 

Parametry odpowiedniego odkurzacza dla właścicieli psów

odkurzacz dla właścicieli zwierząt
fot. Unsplash.com

Sierść na podłodze, na kanapie i ubraniach. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez swoich ukochanych czworonogów, kawa bez sierści przestaje Ci smakować. 

Nadchodzi czas, gdy zwierzęta zaczynają zmieniać szatę z zimowej na letnią. To powoduje, że w naszych domach pojawiają się jeszcze większe ilości sierści na podłogach. Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz, który poradzi sobie z tym problemem?

Jaką wybrać moc?

By odkurzacz poradził sobie nawet z powbijanymi włosami w zakamarkach dywanów, szukajmy odkurzaczy o minimalnej mocy 800 W. Dzięki temu nasz odkurzacz będzie miał szansę poradzić sobie z trudnym przeciwnikiem.

Pojemnik na kurz

Nie oszukujmy się. Mając w domu czworonoga, zwłaszcza takiego który wychodzi na zewnątrz, mamy więcej brudu na podłodze niż inni. 

Dlatego też pojemnik na kurz powinien być dużo większy niż do typowego mieszkania. Możemy znaleźć pojemniki na kurz o pojemności nawet 4 l. Innym rozwiązaniem jest kupno odkurzacza, który sam opróżnia pojemnik 

Klasa skuteczności odkurzania

Istnieje coś takiego, jak klasa skuteczności odkurzania. Jest to parametr, który określa z jaką dokładnością odkurzacz zbiera zanieczyszczenia. Oczywiście najlepszą klasą skuteczności jest klasa A. Jednak klasy B i C również poradzą sobie z sierścią. 

Poziom hałasu

Nasi pupile mają dużo lepszy słuch niż ludzie. Dbając więc o komfort zarówno nasz jak i zwierząt, powinniśmy poszukać w miarę możliwości cichych odkurzaczy. 

Cichy model wydobywa dźwięki około 75 dB. Jednak pamiętajmy, że im cichszy, tym słabszy odkurzacz. Dlatego mając do wyboru kilka odkurzaczy, porównajmy oba te parametry. 

Filtr ma również znaczenie

Możemy zainwestować w odkurzacz wyposażony w najlepszy filtr dostępny akurat na rynku. Filtry HEPA powodują, że z odkurzacza wydmuchiwane jest praktycznie najczystsze powietrze. Jednak odkurzacze wyposażone w taki filtr, na pewno będą droższe od odkurzaczy z filtrami gorszych klas. 

Rodzaj szczotki

Szczotka,która poradzi sobie z włosem ma naprawdę duże znaczenie. Do parkietów i podłóg, na których nie ma dywanów, z czystym sumieniem możemy polecać szczotki gumowe. Są one tak skonstruowane, by włosy nie plątały się w szczotkach. 

Jeśli jednak mamy dywany lub wykładziny, mamy do wyboru dwa rodzaje szczotek. Są to elektro szczotki i turboszczotki. Obie posiadają specjalny wałek, który poruszając się, czeszą dywan. W ten sposób wyciągają sierść zwierząt. 

Różnią się one tym, że elektroszczotka posiada własny silnik, który napędza wałek. Turboszczotka napędzana jest siłą ssania odkurzacza. 

Odkurzacz tradycyjny, pionowy, czy automatyczny?

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jaki model wybierzemy. Wśród odkurzaczy każdego z tych rodzajów, znajdziemy przedstawicieli odkurzaczy przeznaczonych dla zwierząt

Odkurzacze tradycyjne i pinowe posiadają worki lub pojemniki na kurz, dzięki czemu będziemy je co jakiś czas musieli wymieniać. Odkurzacze automatyczne również posiadają pojemnik na kurz. Jednak istnieją modele, które potrafią opróżniać pojemnik do specjalnego, większego pojemnika w stacji dokującej. 

Są one także coraz chętniej wybierane, ponieważ są prawie bezobsługowe. My zaś możemy spędzić czas na zabawie z pupilem. Nie zaś na sprzątaniu. 

Odkurzacz dla zwierząt, a alergia

Jeżeli mamy alergię na kurz lub nawet sierść, polecane są raczej odkurzacze workowe. Wyrzucając brud z odkurzacza bezworkowego, niestety mamy większą szansę na rozprzestrzenienie się kurzu i sierści.

dobry odkurzacz do sierści
fot. Unsplash.com

Odkurzacz w domu, w którym mieszkają zwierzęta, jest maszyną do codziennego użytkowania. Dobrze kupić taki, który będzie nam odpowiadał, by codzienne sprzątanie nie było dla nas przykrą karą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here