jaką zmywarkę wybrać?
fot. Pixabay.com

Pandemia i kolejne lockdowny sprawiają, że spędzamy więcej czasu w domach. Więcej też jemy. Idąc tym tropem, w naszych zlewach wciąż zalegają niepozmywane naczynia. Znasz to? Kończysz zmywanie i zanim zdążysz usiąść, zlew znów jest pełen? Doskonale wiemy, co czujesz. Dlatego też stworzyliśmy poradnik, w jaki sposób wybrać zmywarkę. Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując taką pomoc domową.

Kiedy potrzebujesz zmywarki?

Zmywarka to najlepsza przyjaciółka każdej pani domu. Jeżeli nie mieszkamy sami, tylko mamy rodzinę, warto zastanowić się nad zakupem zmywarki. Jeśli nie lubimy zmywać, będziemy z pewnością zadowoleni z zakupu. 

Jeżeli siedząc w domu przygotowujemy sobie wciąż nowe potrawy i już toniemy w stertach naczyń, zmywarka może uratować nasze życie. 

Myśląc o zmywaniu tracimy ochotę na gotowanie? Zmywarka jest sprzętem stworzonym dla nas!

Kiedy potrzebujemy zmywarki w naszym mieszkaniu? Wtedy, gdy lubimy jeść. Wiąże się to bowiem zawsze ze zmywaniem po posiłkach.

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę?

Rodzaj zmywarki

Możemy kupić zmywarki pod zabudowę lub wolnostojące. Te drugie możemy postawić w dowolnym miejscu w kuchni. Są one także dużo tańsze od tych pod zabudowę. 

Ponadto zmywarkę wolnostojącą wyposażono w zdejmowane blaty. Dzięki temu możemy przymocować do niej blat kuchenny.

Ilość programów

Ważnym parametrem w wyborze zmywarki mogą okazać się programy zmywania. Powinniśmy szukać takiego modelu, który pozwala nam na zmywanie przynajmniej w 5 trybach pracy.

Są nimi programy:

  • wstępny
  • normalny
  • intensywny
  • delikatny
  • szybki/ekologiczny
na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę
fot. Pixabay.com

Wyświetlacz

Możemy sprawdzić, czy zmywarka którą chcemy kupić posiada wyświetlacz LED. Nie jest on niezbędny do pracy, jednak bardzo ułatwia obsługę urządzenia. Niektóre z modeli pokazują, ile zostało minut pracy. 

Klasy zmywania

Podobnie jak klasy zużycia energii, klasy zmywania mówią o tym, jak sprzęt radzi sobie z zabrudzeniami.

Najwyższa klasa efektywności to klasa A. Takiej też zmywarki powinniśmy szukać. Zwłaszcza, gdy włączamy zmywarkę tylko raz dziennie, lub zdarza nam się włożyć do zmywania talerzyk z poprzedniego dnia.

Sposób ogrzewania wody

Możemy kupić zmywarki z grzałką lub taką, która wyposażona jest w przepływowy ogrzewacz wody.

To drugie rozwiązanie jest z pewnością o wiele lepsze. Po pierwsze, do zmywarki wlewana jest już ogrzana woda, a po drugie nie mamy w takich modelach do czynienia z kamieniem. Przynajmniej nie w takim stopniu jak zdarza się to ze zmywarkami posiadającymi grzałki. 

Funkcje dodatkowe

Dodatkowymi atutami, w które zostały wyposażone nasze zmywarki mogą być na przykład tryb automatyczny.

Wtedy urządzenie samo sobie wybiera program biorąc pod uwagę przede wszystkim zapełnienie zmywarki. W ten sposób zmywarka oszczędza wodę, czas i środki myjące.

Niektóre zmywarki mają program do mycia drobnych dziecięcych zabawek. Takich jak klocki, czy akcesoria dla lalek. 

Ilość zużywanej wody

Kupując zmywarkę warto sprawdzić, ile wody zużywa to urządzenie w czasie jednego zmywania. Średnia to od 10 do 15 l na jedno zmywanie. Im mniej, tym urządzenie jest bardziej ekonomiczne. 

Możemy także szukać w urządzeniach takich przydatnych funkcji jak opóźniony start, regulację twardości wody, czy dodatkowe zabezpieczenia, które uchronią nas przed zalaniem kuchni w czasie pracy.

Takim zabezpieczeniem może być blokada drzwiczek podczas pracy sprzętu. 

Wymiary zmywarki

Producenci zmywarek dają nam bardzo duży wybór sprzętów, jeśli chodzi o ich wymiary. Zmywarki mają tak różne szerokości, że zmieszczą się nawet w najmniejszej kuchni.

Trzeba tylko poszukać takiej, która zmieści się w naszym mieszkaniu. 

jak wybrać zmywarkę?
fot. Pixabay.com

Zakup zmywarki jest bardzo dobrym pomysłem. Oprócz oszczędności czasu, zmywając zmywarką oszczędzamy również pieniądze.

W jaki sposób? Myjąc naczynia ręcznie zużywamy nie tylko energię potrzebną na ogrzanie wody i oświetlenie kuchni – miejsca pracy.

Wbrew powszechnym opiniom oszczędzamy także wodę. Nowoczesne zmywarki nie potrzebują już aż takiej dużej ilości wody. Do pozmywania naczyń w pełnej zmywarce potrzeba jedynie około 10-15 l wody. Dla porównania, zmywając ręcznie tą samą ilość naczyń zużywamy ponad 40 l wody.

Wygoda idzie tu więc w parze z oszczędnością. Czas kupić zmywarkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here