Nasza pociecha jeździ w gondoli przez około pół roku. W tym czasie gondola nie tylko musi być odpowiednio duża, ale także dostosowana do warunków atmosferycznych. Na co zwrócić uwagę kupując pierwszy wózek dla naszego dziecka? Koniecznie sprawdź!
Jaką gondolę kupić na lato?
Gondola, w której będziemy wozić nasze dziecko musi być przystosowana do pory roku, która będzie towarzyszyła przez pierwsze miesiące życia naszej pociechy.
Latem gorące powietrze i promienie słoneczne mogą szkodzić delikatnej skórze małego człowieka.
Dlatego gondola, z której będziemy korzystać latem, powinna być przewiewna. Może mieć np dno z przewiewnego materiału. Szukajmy gondoli z dużą ilością wywietrzników i siateczek.
Musimy także pamiętać, by materiał, z którego jest zrobiony wózek, oraz wszystkie okienka, czy wywietrzniki miały filtry UV.
Gondola na lato musi również być wyściełana miękkim materiałem. Dzieci w gorące dni są ubrane delikatnie, lekko. Body z krótkim rękawkiem, czy krótkie spodenki sprawiają, że dziecko część ciała ma odkrytą. Delikatny materiał wózka będzie pozwalał nam położyć dziecko do gondoli bez obaw, że się odparzy.
Gondola na zimę
Wózek dziecięcy przeznaczony do jeżdżenia zimą jest bardziej szczelny od letnich wersji. Tapicerka stworzona z grubszych materiałów oraz mniej wywietrzników to podstawa.
Również wyposażenie wózka zimowego różni się od tego jakie znajdziemy w letnich gondolach.
Dodatkowe materacyki, które w pewien sposób izolują ciało dziecka od wiatrów i mrozów, czy budki, którymi możemy zakryć cały wózek to idealne rozwiązanie.
Możemy również sprawdzić, czy zimowy wózek dla dziecka posiada śpiworkopokrowiec. W takim wózku ważna jest również odpowiednio duża gondola.
Z jednej strony dziecko musi zmieścić się w zimowej gondoli ubrane w kombinezon Z drugiej strony powietrze również izoluje i nie pozwala dziecku się wyziębić nawet w mroźne dni.
Waga gondoli
Nie oszukujmy się, że jednym z głównych kryteriów kupna wózków jest cena. Gondole nie należą do drogich wózków. Pamiętajmy jednak, że im lżejszy wózek, tym droższy.
Lekkie gondole posiadają stelaże aluminiowe. Z tego powodu są najdroższe. Jeżeli decydujesz się na wózek cięższy, sprawdź czy jesteś w sama przenieść wózek do domu. Zwłaszcza, jeżeli musisz przenieść wózek po schodach.
Pasy bezpieczeństwa
Niektóre gondole mają regulowane dno. Dzięki temu, że wyposażone są w pasy bezpieczeństwa i właśnie regulowane siedzisko, możemy ustawić dziecko w pozycji półleżącej, a nawet w siedzącej.
W takim przypadku bardzo ważne są pasy. Małe dziecko ciekawe świata bezpieczniejsze będzie, gdy przypniemy je pasami pięciopunktowymi.
Pamiętajmy również, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dlatego sadzanie malucha w pozycji siedzącej, czy nawet półleżącej, zanim będzie na to gotowy, może odbić się na zdrowiu jego kręgosłupa.
Długość gondoli
Gondole mają różne wymiary. O ile dziecko jeździ w niej niecały rok, tak przez ten czas znacząco rośnie. Warto mieć również na uwadze wzrost rodziców. Jeżeli oboje jesteśmy wysokimi osobami, prawdopodobnie nasze dziecko również będzie duże. Drobne osoby mogą zaryzykować kupno mniejszej gondoli.
Minimalna długość takiego wózka powinna wynosić 70-80 cm. Pamiętajmy, że zimą do gondoli wkładamy jeszcze śpiworek lub kocyk.
Czyszczenie i konserwacja
W gondoli bardzo ważnym elementem jest możliwość zdjęcia obicia i wypranie go. Najlepiej w pralce. Pozwoli nam to zachować higienę i zdrowie maluszka.
Sprawdźmy na metce, czy tapicerkę możemy wyprać ręcznie lub w pralce, czy jednak musimy oddać gondolę do czyszczenia w pralni.
Dziecko nie spędza wiele czasu w gondoli. Po paru miesiącach wyrasta z niej i można zmienić wózek na spacerówkę. Jednak to nie jest powód, by oszczędzać na pierwszym wózku dla dziecka.
Bezpieczeństwo malucha i wygoda użytkowania to ważne elementy zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia maluszka. Zarówno jeśli chodzi o dziecko jak i o jego mamę, która musi wrócić do kondycji po porodzie.
Jeżeli chcemy kupić coś taniej, możemy poszukać wózków 2w1, 3w1 lub nawet 4w1. Takie zestawy wychodzą taniej. Pamiętajmy jednak o sprawdzeniu każdego elementu oddzielnie.
Dzięki temu będziemy mogli również zainwestować w wózek z większą ilością akcesoriów, ponieważ zestawy są w nie wyposażone.