jakie akcesoria do wózka wybrać
fot. Unsplash.com

Wózek to nie wszystko. bardzo przydatne okazują się również wszelkie akcesoria, które producenci do nich dodają. Na co zwrócić uwagę kupując wózek? Jakie akcesoria są wręcz niezbędne, a które to jedynie nieprzydatne gadżety? Sprawdźmy!

Regulowana rączka 

Regulowana poręcz przy wózkach dziecięcych to wbrew pozorom bardzo ważny element. Dzięki niej osoby o różnym wzroście będą mogły bez problemu prowadzić wózek. Nawet, jeżeli masz 2 m wysokości, a Twoje dziecko przysłowiowy metr dziesięć. 

Najlepiej, jeżeli poręcz jest regulowana teleskopowo. Odpowiednio wyregulowana rączka to podstawa tego, byśmy mogli wygodnie i komfortowo użytkować wózek.

Budka

Czy są wózki, które nie posiadają zadaszenia? Oczywiście, że tak. zazwyczaj są to spacerówki typu parasolki.

Jeżeli nasz wybrany model ma budkę, sprawdźmy czy otwiera się ona i zamyka cicho. Często zakrywamy nią maleństwo, gdy ono już zasypia lub śpi. Głośne zamykanie mogłoby obudzić czy wystraszyć dziecko. 

Większość takich daszków ma różnego rodzaju okienka, czy siatki wentylacyjne. O ile są one ciekawymi (zwłaszcza dla dziecka) dodatkami, muszą być również bezpieczne. Zwróćmy uwagę, czy mają potrzebne filtry przeciwsłoneczne

Kupując wózek z daszkiem warto również zmierzyć jego szerokość. Będziemy mieli pewność, że wózek zmieści się nam do auta, albo… przejedziemy nim przez drzwi.

akcesoria w wózkach dziecięcych
fot. Unsplash.com

Pasy bezpieczeństwa

W zasadzie nie spotyka się już wózków bez pasów. Jest to standard. My możemy jednak sprawdzić, czy są to pasy pięciopunktowe. Takie pasy są najbezpieczniejsze i zapewnią dziecku najlepszą ochronę. 

Warto także zwrócić uwagę, z czego pasy są zrobione. Jeżeli są bardzo sztywne, mogą obcierać delikatną skórę dzieci. W takim przypadku dobrze, jeżeli pasy mają dodatkowe ochrony. Mogą one być z takiego materiału jak obicie wózka, lub z dodatkowymi poduchami. 

Materac

Sprawdzając materac, którym wyścielony jest wózek, zwróćmy uwagę jak miękki jest. Sprawdźmy ręką, czy jest wystarczająco elastyczny. Warto także skontrolować, czy nie ma on jakichś nierówności. 

Materac nie może być za miękki. Oparcie powinno być elastyczne, ale dziecko nie może w nie wpadać. Ta część wózka musi również być odpowiednio szeroka.

Sprawdźmy przed zakupem, czy nasze dziecko zmieści się do wózka ze sporym zapasem, ponieważ będzie musiało w nim komfortowo siedzieć nawet zimą. Ubrane w ciepły kombinezon. 

Tapicerka

Cały wózek jest obity tapicerką. O ile dla niektórych jej kolor może mieć duże znaczenie, tak w praktyce wygląda to troszkę inaczej. Nie kolor jest najważniejszy! 

Tapicerka musi być odporna na przetarcia. Im mocniejszy materiał, tym wózek będzie nam dłużej służył. 

Ważne również, byśmy mogli ją zdjąć i wyprać. Najlepiej w pralce. Dlatego warto to sprawdzić już w sklepie. Na tapicerce powinna bowiem zostać umieszczona metka z informacjami, jak czyścić i konserwować tą część wózka. 

Tapicerka powinna również być wyposażona w elementy odblaskowe. Dzięki nim wózek będzie widoczny nawet po zmroku. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Takie fluorescencyjne elementy mogą być przy okazji świetną ozdobą pierwszego pojazdu naszego malucha. 

Zostając jeszcze przez moment przy tapicerce, sprawdźmy czy jest ona przewiewna. Musi być również solidnie przymocowana i dokładnie obszyta. Bez zbędnych wystających nitek. 

Kosz

Wiele wózków posiada zamontowany dodatkowy kosz. Możemy go wykorzystać do przewożenia małych zakupów, lub potrzebnych akcesoriów. 

Kosz umieszczony przy rączce może powodować przeważenie się wózka. Co za tym idzie może być przyczyną wywrotki. Lepszy więc będzie taki pod siedziskiem. 

Wybierając wózek z koszem pod siedziskiem zadbajmy o to, by był do niego wygodny dostęp. Jednocześnie jednak musi on być zawieszony dość wysoko, by przypadkiem nie brudził się w kałużach w czasie deszczowych dni.

Dno wózka

Element, na którym dziecko siedzi, a który jest obity materacykiem i tapicerką, powinien być odpowiednio przystosowany. Najlepiej, jeśli dno jest drewniane lub styropianowe. To te materiały doskonale izolują. Niekiedy dno wózka jest plastikowe. Jednak przez to wózek może okazać się zbyt lekki.

przydatne dodatki w wózku
fot. Unsplash.com

Szukając wózka z dodatkowym wyposażeniem, warto zwrócić uwagę na wymienione elementy. Dzięki temu dodatkowe akcesoria będą nie tylko ładne, ale również praktyczne. Niezależnie od rodzaju wózka jakiego szukamy, praktyczność i bezpieczeństwo powinny być głównymi kryteriami wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here