ranking indukcji
fot. Pixabay.com

Płyta indukcyjna to sprzęt, który w każdej kuchni sprawdzi się wspaniale. Dzięki temu, że jest płaska, wygląda schludnie i zajmuje bardzo mało miejsca. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych modeli. Jaki więc wybrać? Sprawdź nasz ranking płyt indukcyjnych 2021!

Płyta indukcyjna – jaką wybrać?

Kuchnie indukcyjne, jak i gazowe, możemy kupić w formie płyt. Na co zwrócić uwagę kupując taką płytę? 

Na przykład na rozmiar. Ponieważ płyty indukcyjne występują we wszystkich możliwych rozmiarach. Od jedno- lub dwupalnikowych płyt, których szerokość nie przekracza 30 cm, aż po pięciopolowe płyty o szerokości 90 cm. 

Moc podłączeniowa płyty wahać może się między 2,8, a 12 kW. Te najmocniejsze podłączone są pod tzw siłę. Najsłabsze zaś podłączamy pod jedną fazę.

Możemy również wybrać płytę indukcyjną na podstawie tego, jakiej szyby użyto do jej wykończenia. Mówi się, że płyty indukcyjne stworzone są z ceramiki lub szkła hartowanego.

Zdecydowana większość jednak, bo aż 99,9% płyt indukcyjnych stworzona jest z ceramiki dwóch światowych potentatów. 

Wykończenie również możemy sobie wybrać. Może to być metalowa ramka, szyba frezowana na krawędziach lub szkło bez frezy.

Na naszą uwagę zasługują również rodzaje pól indukcyjnych,. Są trzy rodzaje pól indukcyjnych. Są to okrągłe pola o średnicy od 14 do 26 cm, pola prostokątne oraz pola stworzone z cewek, które tworzą owal lub prostokąt.

Ostatnie rozwiązanie jest stosowane w najdroższych płytach indukcyjnych. Ma za zadanie jeszcze bardziej równomierne podgrzewanie naczyń. 

płyty indukcyjne 2021
fot. Pixabay.com

Ranking płyt indukcyjnych 2021

Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

Płyta ta wyposażona została w blokadę rodzicielską oraz system Booster. Jeśli tego jest mało, to fani płyt indukcyjnych mogą korzystać z udogodnień takich jak Quick Start, Short Clean czy reStart

W system Booster wyposażone zostały wszystkie pola grzewcze. Pozwala on o zwiększenie mocy grzewczej aż o 50%. Znacząco skraca to czas gotowania. 

Płytę wyposażono w dwufunkcyjny Timer. Pierwszym jego zadaniem jest wyłączenie pola grzewczego po ustawionym czasie. Ponadto funkcję taką możemy ustawić dla każdego pola oddzielnie. Druga funkcja to minutnik. Jest on niezależny od pól grzewczych. 

Po włączeniu funkcji Quick Start płyta automatycznie wykrywa urządzenia postawione na płycie i zaczyna je podgrzewać. 

Model PIE631FB1E automatycznie wyłącza się, gdy płyta zostanie zabrudzona lub zalana. Włączając Short Clean mamy 20 sekund na wyczyszczenie zabrudzeń. Po tym czasie wszystkie ustawienia płyty wrócą. 

Wadą tej płyty indukcyjnej jest fakt, że nie mamy możliwości łączenia pól grzewczych. 

Płyta indukcyjna Bosch PVS651FC5E

Jedną z ciekawszych funkcji tej płyty jest sensor smażenia PerfectFry. Po ustawieniu poziomu smażenia lub temperatury na suwaku, kuchenka sama poinformuje nas o tym, że patelnia jest już nagrzana. Sensor smażenia dba również o to, by potrawa się nie przypaliła.

Dzięki funkcji Combi Zone możemy połączyć dwa pola grzewcze. Jest to funkcja bardzo przydatna zwłaszcza wtedy, gdy często gotujemy w dużych garnkach lub brytfannach. 

Zastanawiać możemy się również, na czym polega funkcja MoveMode? Po postawieniu naczynia na przód pola grzewczego, automatycznie zacznie się ono nagrzewać aż do zagotowania. Gdy przesuniemy je na tył pola, jego moc ustawi się automatycznie na najniższą, by utrzymać ciepło potrawy.

Nowoczesna i bezpieczna płyta indukcyjna ma jedną wadę. Jest droższa od prezentowanych tu modeli.

Płyta indukcyjna Electrolux EHH6240ISK

Mimo, że urządzenie to nie posiada wielu nowoczesnych systemów, jego użytkownicy są bardzo zadowoleni. Łączy ona bowiem wszystkie najważniejsze funkcje płyt indukcyjnych. 

Nie zabrakło w niej funkcji Booster, którą włączyć możemy na dwóch przednich polach.

Bezpieczeństwo zapewniają blokada rodzicielska oraz możliwość samowyłączenia się, gdy zapomnimy wyłączyć pole grzewcze. Przy ustawieniu największej mocy płyta sama wyłączy się po 1,5 godziny. 

Pomimo tego, że nie zastosowano wielu ciekawych funkcji w tym modelu, to jest on dużo tańszy od większości płyt indukcyjnych. A przy tym jest designerska i bezpieczna.

jaką indukcję wybrać
fot. Pixkabay.com

Płyty indukcyjne wyposażono w dużą ilość udogodnień. Mają one na celu poprawienie i skrócenie naszego czasu spędzonego w kuchni. Może więc warto przemyśleć zakup takiej płyty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here