rodzaje depilatorów
fot. Unsplash.com

Z każdym dniem zbliżamy się do utęsknionych ciepłych dni. Mimo, że golenie się jest raczej standardem wśród kobiet, to jednak wiosna co roku wybucha wręcz ofertami depilatorów do ciała. 

Sposoby depilacji

Depilowanie ciała od dekad cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Jest nie tylko wymogiem estetycznym, ale i higienicznym. Przez te lata wymyślono i ulepszano wiele sposobów na pozbycie się niechcianych włosów. 

Ze względu na trwałość pozbycia się włosów, wyróżniamy dwie główne sposoby depilacji. 

  • depilację – tymczasowe pozbycie się włosków
  • epilację – długoterminowe lub stałe pozbycie się włosków

Tymczasowe metody walczą z włoskami, które znajdują się na powierzchni skóry. Te długotrwałe, uszkadzają jego cebulkę lub wyrywają włos w całości. 

Tymczasowe metody zwane dla uproszczenia depilacją, pomagają nam pozbyć się problemu na krócej. To znaczy na ile? Niektóre, jak golenie, na 2-3 dni. Inne jak np pozbywanie się owłosienia za pomocą depilatora nawet 3-5 tygodni. Depilację możemy podzielić na kilka innych kategorii. Wyróżniamy depilację mechaniczną i chemiczną. 

Depilacja długoterminowa zaś opiera się na trwałym zniszczeniu struktury włosa. Przez to efekt widoczny jest przez kilka miesięcy lub nawet na stałe.

rodzaje depilacji
fot. Unsplash.com

Depilacja tymczasowa

Pozbycie się owłosienia na jakiś czas jest dużo tańsze i zazwyczaj możemy wykonać je samodzielnie w domowym zaciszu. Czego używamy w czasie tych najpopularniejszych zabiegów?

Depilacja mechaniczna to przede wszystkim golenie tradycyjną maszynką z żyletkami. Jednak nie jest to jedyna metoda. To także używanie depilatora dyskowego lub pęsetowego, nitkowanie, a także używanie wosku czy pasty cukrowej.

Jeżeli zaś chodzi o depilację chemiczną, to mowa tu o substancjach, które rozpuszczają lub mocno osłabiają włoski. Kosmetyki takie znajdziemy w formie pianki, kremu lub żelu.

Epilacja 

Stałe pozbycie się owłosienia zazwyczaj łączy się z wizytą w gabinecie kosmetycznym. Ta forma usuwania owłosienia jest mniej popularna ze względu na cenę, jednak są to metody bardzo skuteczne. Do metod tych zaliczamy depilację IPL, czyli fotodepilację. Są to także depilacja laserowa i depilacja ELOS. Ta ostatnia to usuwanie owłosienia przy jednoczesnym użyciu prądu bipolarnego i światła. 

Golarka czy depilator?

Z pewnością zastanawiałaś się kiedyś, czy lepiej kupić golarkę, czy może depilator? Postanowiliśmy porównać te dwie metody depilacji. 

Golarki elektryczne dają możliwość szybkiego i bardzo dokładnego przycięcia włosów tuż nad powierzchnią skóry. 

Urządzenia takie działają w ten sam sposób, co te których używają panowie w czasie golenia zarostu. 

Golarki takie są bezpieczniejsze i trwalsze od tradycyjnych maszynek z żyletkami. 

Depilatory działają troszkę inaczej. Zamiast żyletek posiadają one specjalne pęsety lub dyski. Zamiast obcinać włosy zaraz nad skórą, depilatory wyrywają je wraz z cebulkami. 

Ponadto nie zatniemy się nim, a efekt gładkiej skóry utrzymuje się nawet do 2-3 tygodni. 

Jest to powód, dla którego depilatory zyskują przewagę nad golarkami. Nie ma jednak nic za darmo. Jego wadą jest to, że depilacja taka może być bolesna. Jednak to zależy od naszego progu bólu, wrażliwości skóry oraz tego, jak mocne owłosienie mamy. 

Decydując się na zakup golarki lub depilatora, najważniejszy będzie więc dla nas jeden aspekt. Zastanówmy się, czy wolimy czuć się komfortowo w czasie zabiegu, a może bardziej cenimy sobie długotrwały efekt?

Kupimy golarkę, z którą bezboleśnie usuniemy szybko włoski? A może jednak depilator, który zapewni efekt na kilka tygodni. Jednak za cenę bardziej bolesnego i nieprzyjemnego zabiegu jakim jest wyrywanie włosów wraz z cebulkami?

jaką depilację wybrać?
fot. Unsplash.com

Niezależnie od tego, co wybierzemy pamiętajmy o doborze odpowiedniego modelu. Warto przed zakupem sprawdzić, jak wybrać odpowiednią golarkę, czy na co zwrócić uwagę kupując depilator. Gdy już będziemy tak merytorycznie przygotowani do zakupów, łatwiej będzie nam zdecydować które urządzenie bardziej nam odpowiada. Gdy już kupimy swój sprzęt, będziemy mogli cieszyć się gładką skórą przez cały sezon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here